14:59 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atleta constănţeană Cristina Bujin a cucerit aurul la Internaţionalele României (galerie foto)

10 Jun, 2019 00:00 4955 Marime text
Ediţia a 64-a, de la Cluj, a celei mai prestigioase competiţii internaţionale de pistă la atletism organizate în România, „Internaţionalele Iolanda Balaş Soter“, le-a prilejuit urcarea pe podium şi sportivilor constănţeni.

Cel mai bun rezultat al delegaţiei de pe litoral a fost obţinut de Cristina Bujin (CS Farul - Rapid Bucureşti; antrenor, Daniel Cojocaru), care a câştigat proba de triplusalt, cu 13,54 m. Medalia de bronz i-a revenit, cu 13,24 m, unei alte constănţence, Andreea Lefcenco (CS Farul; antrenor, Alin Larion). Pe locul şapte s-a clasat tânăra născută în 2003 Ioana Emilia Colibăşanu (CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru“; antrenoare, Carmen Botea), care a sărit 12,06 m.

În proba masculină de triplusalt, ultimele două locuri ale podiumului le-au revenit lui Florin Vişan (CS Farul; antrenoare, Carmen Botea) - argint, cu 16,17 m, şi lui Cristi Boboc (CS Farul - CSU Galaţi; antrenor, Daniel Cojocaru), cu 15,83 m. La 400 m, David Iustin Năstase (CS Farul - CSM Ploieşti; antrenor, Alin Larion) a ocupat locul cinci (47,75 s), îndeplinindu-şi baremul de participare la Campionatul European de tineret. Totodată, Andreea Lefcenco şi Cristi Boboc şi-au confirmat baremurile pentru Jocurile Mondiale Universitare. Tot la triplusalt, Marian Petre (CS Farul - LPS; antrenor, Alin Larion) a fost al şaptelea, cu 14,80.

Alte rezultate obţinute de atletele şi atleţii de la Constanţa: la lungime - Ioana Manoliu (CS Farul; antrenoare, Carmen Botea) - locul 6 (5,88 m); la 400 m garduri fete - Maria Timofei (LPS - CS Farul; antrenoare, Carmen Botea) - locul 4 (63,62 s), Tania Borisov (LPS - CS Farul; antrenor, Gabriel Zaharia) - locul 5 (63,99 s); la 400 m garduri băieţi - Eduard Rusu (LPS - CS Farul; antrenor, Cătălin Ganera) - locul 4 (53,93 s), Georgică Turnera (LPS - CS Farul; antrenor, Cătălin Ganera) - locul 10 (57,97 s); la 200 m - David Iustin Năstase (CS Farul - CSM Ploieşti; antrenor, Alin Larion) - locul 10 (21,90 s), Eduard Petre (CS Farul; antrenor, Daniel Cojocaru) - locul 18 (22,70 s).

Sursa foto: Facebook