08:02 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Alexandru Măţan, de la FC Viitorul, gol din foarfecă în Cupa României „Când suntem noi, nimeni nu ne poate sta în cale!“

02 Nov, 2018 00:00 1787 Marime text
Folosit titular în meciul pe care FC Viitorul l-a jucat în deplasare cu Poli Iaşi, în optimile Cupei României, tânărul de 19 ani Alexandru Măţan şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în timpul regulamentar de joc. A fost o reuşită spectaculoasă, din foarfecă!

FC Viitorul s-a impus la penalty-uri, după 2-2 la capătul prelungirilor. Acelaşi scor s-a înregistrat şi după 90 de minute de joc, pentru echipa de pe litoral, care a avut 2-0 la pauză, punctând Ianis Hagi (15 - din penalty) şi Măţan (39). Acesta din urmă a fost pe fază după ce portarul advers a respins în faţă la un şut puternic al lui Ciobanu, Măţan a punctat din foarfecă de la 6 metri şi a ridicat scorul. O reuşită spectaculoasă, care îi poate oferi şi mai multă încredere în perioada următoare, când Alex şi-a propus noi obiective. „Nu pot să spun că mă caracterizează asemenea execuţii, ele sunt mai mult ale lui Drăguş, dar aşa a fost, aşa am gândit faza şi mă bucur că mi-a ieşit“, a spus Măţan.

„Un atacant trebuie să marcheze“

FC Viitorul a încheiat perfect, cu două victorii, deplasarea din Moldova şi se gândeşte acum la meciul următor, cu Dunărea Călăraşi, în deplasare, în Liga 1, programat duminică, 4 noiembrie, de la ora 16.00. „Din această deplasare am luat trei puncte extrem de importante la Botoşani, în campionat, iar apoi am câştigat şi la Iaşi, în Cupa României. Ne-am impus la penalty-uri, dar tot victorie e şi aceasta. Eu am revenit cu gol după o perioadă în care m-am confruntat cu ceva probleme medicale. Un atacant trebuie să marcheze. Prin asta ne facem noi treaba. În continuare, sper să reuşim cât mai multe victorii, iar eu să înscriu de cât mai multe ori. Echipa e pe un drum ascendent şi sperăm să o ţinem tot aşa. Faţă de anul trecut, eu zic că stăm mult mai bine acum şi trebuie să ne luptăm pentru primele poziţii. La Călăraşi, trebuie să luăm cele trei puncte, fără doar şi poate. Dunărea e o echipă arţăgoasă şi trebuie să ne facem jocul obişnuit. Când suntem noi, nimeni nu ne poate sta în cale! Urmează apoi partida de la Ovidiu în compania Concordiei Chiajna, o echipă dificilă“, a precizat Alexandru Măţan.

La Ploieşti, de la agonie la extaz

La 19 ani, extrema Viitorului este deja un jucător apreciat în fotbalul românesc, fiind un obişnuit al loturilor naţionale de juniori şi tineret. A contribuit şi la calificarea reprezentativei Under-21 la turneul final al Campionatului European de anul viitor, tricolorii obţinând calificarea matematică într-un meci jucat la Ploieşti, tot acolo unde reprezentativa Under-19 a ratat incredibil prezenţa la Euro, în meciul cu Ucraina, ultimul de la Turul de Elită. România avea nevoie atunci de un punct, dar a scăpat victoria printre degete. A pierdut cu 1-2, primind golurile în minutele 84 şi 90+2, după ce a condus cu 1-0! „Chiar vorbeam cu băieţii, pe acelaşi teren pe care am trăit cea mai mare dezamăgire a carierei de fotbalist, acum am realizat-o pe cea mai importantă, calificarea la Euro cu tineretul. Este o onoare pentru mine că am făcut parte din acest grup şi sper să fiu inclus şi în lotul pentru Euro“, a spus Măţan.

Sursa foto: Facebook (Academia Hagi)

Citeşte şi:

FC Viitorul, în sferturile Cupei României Ianis Hagi şi marea sa iubire pentru fotbal. Cum se bucură la golurile marcate (galerie foto + video)​

Meciul Poli Iași - FC Viitorul, din Cupa României, decis la penalty-uri, după ce oaspeții au condus cu 2-0 la pauză și au avut apoi un om în plus