11:10 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Agresorul arbitrului Lică a fost suspendat un an. Pedeapsa se poate dubla

13 Jun, 2013 00:00 2024 Marime text
Comisia de Disciplină a Asociaţiei Judeţene de Fotbal l-a suspendat un an pe Gheorghe Ciobanu, jucător, antrenor şi delegat la echipa din Liga a V-a, Seria Est, Viitorul Mereni, care, la partida din sferturile Cupei României cu ACS Callatis Mangalia, jucată la Osmancea, l-a lovit pe arbitrul Iurgen Lică (fiul lui  Marcel Lică, fostul preşedinte al FC Farul). „Cavalerul” a declarat că a primit un şut în zona sensibilă, extrem de dureros, care l-a făcut să se prăbuşească. În urma acestei lovituri, tânărul arbitru (are 20 de ani) nu a mai putut continua meciul, punându-i capăt în minutul 71, la scorul de 4-1 în favoarea oaspeţilor. Gheorghe Ciobanu a fost şi amendat de AJF Constanţa, care a mai pedepsit un jucător de la Viitorul Mereni, pe Adrian Vasilescu, suspendat şase etape şi penalizat financiar. În culpa acestuia s-a reţinut faptul că, după ce fusese eliminat (înaintea episodului lovirii arbitrului), a revenit pe teren, căutând să se răfuiască cu Iurgen Lică. Decizia suspendării pe un an a lui Gheorghe Ciobanu şi amenda care i-a fost aplicată s-au luat pe baza rapoartelor oficialilor partidei, dar suspendarea se poate dubla astăzi, la o nouă şedinţă a Comisiei de Disciplină, dacă arbitrul aduce certificat medico-legal din care să reiasă gravitatea loviturii.