Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
18:57 21 06 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

A cucerit patru medalii de aur Tudor Bocai, cel mai bun sportiv al Naţionalelor de Kung-Fu de la Constanţa

ro

14 May, 2018 12:45 953 Marime text
La Complexul Sportiv „Tomis” din Constanţa, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Kung-Fu, la probele de „Shaolin Sanda Non-Contact” şi „Tuishou”, ediţia 2018.
 
Au participat 70 de sportivi din zece cluburi sportive membre ale Federaţiei Române de Arte Marţiale de Contact.
 
Rezultatele sportivilor de la cluburile din judeţul Constanţa sunt următoarele:
 
1. PROBA „TUISHOU” INDIVIDUAL
MASCULIN
1.SENIORI +18 ANI, OPEN KG
1.IUSEIN TANIOR                                              CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
2.TIMOFTE CRISTIAN                                        CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
3.SANDU MARIUS                                            CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
2.JUNIORI 16-17 ANI OPEN KG
1.BOCAI TUDOR                                               CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.RUSE MIHAI                                                   CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.MANGALAGIU DANIEL                                   CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
2.MAXIM MARIUS                                             CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
            3.TINERET 16-20 ANI
1.BOCAI TUDOR                                               CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.MAXIM MARIUS                                             CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.RUSE MIHAI                                                   CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.MANGALAGIU DANIEL                                   CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
4.CADEŢI 14-15 ANI OPEN KG
1.SANDU ROBERT GABRIEL                             CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.TUSLARU PAUL                                             CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.RUBINĂ IONUŢ ALEXANDRU              CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
5.COPII 12-13 ANI -55 KG
1.COLCER REMUS CONSTANTIN                      CS NOUA GENERAŢIE MANGALIA
2.PANAIT ANDREI                                             CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.RUSU ALIN                                                    CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
6.COPII 12-13 ANI -65 KG
1.IONIŢĂ RĂZVAN ANDREI                                CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
2.GHEORGHE CĂTĂLIN FLORIN                        CS SILVER SAMURAI COBADIN
3.BOCAI VLAD                                                  CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
7.COPII 12-13 ANI +65 KG
1.GÎSCĂ EDUARD ROBERT                              CS SILVER SAMURAI COBADIN
2.DUMITRU ALEXANDRU VASILE                     CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
            8.COPII 10-11 ANI -35 KG
1.BARBU DAVID                                               CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.STRATAN MARIAN CONSTANTIN                    CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA                     
9.COPII 10-11 ANI -40 KG
1.DINCĂ DAVID CRISTIAN                                 CS SILVER SAMURAI COBADIN
2.BURCIU FLORIN ALBERTINO              CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
10.COPII 10-11 ANI -50 KG
1.CHENARU ALEXANDRU                                 CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.ANTON CRIVINEANU ANDREI             CS SILVER SAMURAI COBADIN
11.COPII 10-11 ANI +50 KG
1.MUREŞAN FLORENTIN                                  CS SILVER SAMURAI COBADIN
2.PLEŞCAN DAVID                                           CS NOUA GENERAŢIE MANGALIA
3.LUNGOCI COSMIN ALEXANDRU                    CS SILVER SAMURAI COBADIN
3.CULICĂ MIHAI ALEXANDRU                           CS SHAOLIN CALLATIS MANGALIA                              
12.COPII 8-9 ANI -25 KG
1.GRIGORAŞ JUSTIN FLORIN                            CS SILVER SAMURAI COBADIN
3.ANEI TIBERIU IONUT                          CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
13.COPII 8-9 ANI -30 KG
1.CHICHELUŞ ŞTEFAN                         CS SILVER SAMURAI COBADIN
2.TAKAK BARAN                                              CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
3.MUNTEANU ANDREI                                      CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
14.COPII 8-9 ANI -35 KG
1.HORLEANU IONUŢ GABRIEL              CS SILVER SAMURAI COBADIN
2.PAPA MATEI IULIAN                                       CS SILVER SAMURAI COBADIN
3.ERIMIA ALEXANDRU                         CS SILVER SAMURAI COBADIN
15.COPII 8-9 ANI +35 KG
1.FECHET RADU                                              CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.IONICĂ ILIE COSMIN                                      CS SILVER SAMURAI COBADIN
3.MANDRIC IUSTIN FLORENTIN             CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
16.COPII 6-7 KG -20 KG
1.BANU LAURENŢIU ANDREI                            CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
2.BĂDĂRAU IONUŢ GIULIANO               CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
17.COPII 6-7 ANI -25 KG
1.FECHET VLAD                                               CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.AVASILOAI CRISTIAN GABRIEL                      CS SILVER SAMURAI COBADIN
18.COPII 6-7 ANI +25 KG
1.HAGI-CHERIM ZAFER                                    CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
2.CULICĂ CRISTIAN GABRIEL                           CS SHAOLIN CALLATIS MANGALIA
3.PEŢEA LUCA                                                 CS NOUA GENERAŢIE MANGALIA       
FEMININ
19.SENIOARE +18 ANI FEMININ, OPEN KG
2.NIŢULESCU CRISTINA                                    CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
20.JUNIOARE 16-17 ANI OPEN KG
1.STOICA RAMONA                                          CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.NIŢULESCU CRISTINA                                    CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
21.COPII 10-11 ANI FEMININ, -35 KG
1.NEDELCU TEODORA DIANA              CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
2.PANAIT VALENTINA                                       CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.ROŞIORU MIRUNA IOANA                              CS SILVER SAMURAI COBADIN
22.COPII 10-11 ANI FEMININ, -40 KG
1.MIHALCEA LARISA                                        CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.ZUGRAVU ISABELA MARIA                            CS NOUA GENERATIE MANGALIA
3.PANĂ ANDREEA DIANA                                CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA                                 
23.COPII 10-11 ANI FEMININ, +40 KG
1.TRIFU ARIANA MARIA                                    CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.ROIBU IUSTINA DELIA                                    CS NOUA GENERAŢIE MANGALIA
24.COPII 8-9 ANI OPEN KG
1.TIMOFTE DELIA ANDREEA                            CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
2.COLCER ANA-MARIA                         CS NOUA GENERAŢIE MANGALIA
3.CRĂESCU SOFIA IRINA                                  CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
           
2. PROBA „SHAOLIN SANDA NON-CONTACT” INDIVIDUAL
MASCULIN
1.SENIORI +18 ANI, OPEN KG
1.TIMOFTE CRISTIAN                                        CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
2.SANDU MARIUS                                            CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.IUSEIN TANIOR                                              CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
2.JUNIORI 16-17 ANI OPEN KG
1.BOCAI TUDOR                                               CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.RUSE MIHAI                                                   CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.MANGALAGIU DANIEL                                   CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.MAXIM MARIUS                                             CS DUNĂREA ALBASTRĂ GALAŢI
            3.TINERET 16-20 ANI
1.BOCAI TUDOR                                               CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.MAXIM MARIUS                                             CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.RUSE MIHAI                                                   CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.MANGALAGIU DANIEL                                   CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
4.CADEŢI 14-15 ANI OPEN KG
1.SANDU ROBERT GABRIEL                             CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.RUBINĂ IONUŢ ALEXANDRU              CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
3.TUSLARU PAUL                                             CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
5.COPII 12-13 ANI -55 KG
1.COLCER REMUS CONSTANTIN                      CS NOUA GENERAŢIE MANGALIA
2.PANAIT ANDREI                                             CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.RUSU ALIN                                                    CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
6.COPII 12-13 ANI -65 KG
1.BOCAI VLAD                                                  CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.IONIŢĂ RĂZVAN ANDREI                                CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
3.GHEORGHE CĂTĂLIN FLORIN                        CS SILVER SAMURAI COBADIN
7.COPII 12-13 ANI +65 KG
1.GÎSCĂ EDUARD ROBERT                              CS SILVER SAMURAI COBADIN
2.DUMITRU ALEXANDRU VASILE                     CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
            8.COPII 10-11 ANI -35 KG
1.BARBU DAVID                                               CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
3.STRATAN MARIAN CONSTANTIN                    CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA                     
9.COPII 10-11 ANI -40 KG
3.DINCĂ DAVID CRISTIAN                                 CS SILVER SAMURAI COBADIN
3.BURCIU FLORIN ALBERTINO              CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
10.COPII 10-11 ANI -50 KG
1.CHENARU ALEXANDRU                                 CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
2.ANTON CRIVINEANU ANDREI             CS SILVER SAMURAI COBADIN
11.COPII 10-11 ANI +50 KG
1.LUNGOCI COSMIN ALEXANDRU                    CS SILVER SAMURAI COBADIN
2.MUREŞAN FLORENTIN                                  CS SILVER SAMURAI COBADIN
3.PLEŞCAN DAVID                                           CS NOUA GENERAŢIE MANGALIA
3.CULICĂ MIHAI ALEXANDRU                           CS SHAOLIN CALLATIS MANGALIA                              
12.COPII 8-9 ANI -25 KG
1.ANEI TIBERIU IONUT                          CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
2.GRIGORAŞ JUSTIN FLORIN                            CS SILVER SAMURAI COBADIN
13.COPII 8-9 ANI -30 KG
1.TAKAK BARAN                                              CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
2.CHICHELUŞ ŞTEFAN                         CS SILVER SAMURAI COBADIN
3.MUNTEANU ANDREI                                      CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
14.COPII 8-9 ANI -35 KG
1.HORLEANU IONUŢ GABRIEL              CS SILVER SAMURAI COBADIN
2.ERIMIA ALEXANDRU                         CS SILVER SAMURAI COBADIN
3.PAPA MATEI IULIAN                                       CS SILVER SAMURAI COBADIN
15.COPII 8-9 ANI +35 KG
1.FECHET RADU                                              CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.MANDRIC IUSTIN FLORENTIN             CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
3.IONICĂ ILIE COSMIN                                      CS SILVER SAMURAI COBADIN
16.COPII 6-7 KG -25 KG
1.FECHET VLAD                                               CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.AVASILOAI CRISTIAN GABRIEL                      CS SILVER SAMURAI COB
3.BĂDĂRAU IONUŢ GIULIANO               CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
17.COPII 6-7 ANI +25 KG
1.HAGI-CHERIM ZAFER                                    CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
2.CULICĂ CRISTIAN GABRIEL                           CS SHAOLIN CALLATIS MANGALIA
3.PEŢEA LUCA                                                 CS NOUA GENERAŢIE MANGALIA       
FEMININ
19.SENIOARE +18 ANI FEMININ, OPEN KG
1.NIŢULESCU CRISTINA                                    CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
20.JUNIOARE 16-17 ANI OPEN KG
1.STOICA RAMONA                                          CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.NIŢULESCU CRISTINA                                    CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
21.COPII 10-11 ANI FEMININ, -35 KG
1.PANAIT VALENTINA                                       CSA AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA
2.ROŞIORU MIRUNA IOANA                              CS SILVER SAMURAI COBADIN
3.NEDELCU TEODORA DIANA              CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
22.COPII 10-11 ANI FEMININ, -40 KG
1.MIHALCEA LARISA                                        CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.ZUGRAVU ISABELA MARIA                            CS NOUA GENERATIE MANGALIA
3.PANĂ ANDREEA DIANA                                CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA                                 
23.COPII 10-11 ANI FEMININ, +40 KG
1.TRIFU ARIANA MARIA                                    CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.ROIBU IUSTINA DELIA                                    CS NOUA GENERAŢIE MANGALIA
24.COPII 8-9 ANI OPEN KG
1.CRĂESCU SOFIA IRINA                                  CS MAREA NEAGRA CONSTANTA
2.TIMOFTE DELIA ANDREEA                            CS SILVER SAMURAI MEDGIDIA
 

Campionatul s-a desfăşurat pe durata a şapte ore, majoritatea sportivilor participând la ambele probe. Chiar dacă de doi ani nu au mai fost concursuri la proba de Shaolin Sanda, totuşi sportivii au fost bine pregătiţi, peste aşteptări. Faptul că nu s-au produs accidente pe timpul executării tehnicilor de proiectare, este o dovadă în plus a nivelului bun al sportivilor, a faptului că s-au străduit să se pregătească bine. Am constatat o creştere de formă la unii sportivi, care în această primăvară au participat la toate cele trei concursuri organizate în Constanţa şi au reuşit să se menţină pe poziţiile fruntaşe, obţinînd mai multe titluri de campioni. Cel mai bun sportiv al campionatului a fost Tudor Bocai, care a obţinut 4 medalii de aur, la juniori şi tineret, la ambele probe. Mulţumim conducerii DJST Constanţa pentru sprijinul acordat la organizarea campionatului, a declarat Florin Iordănoaia, preşedintele CS Marea Neagră Constanţa. În foto, Florin Iordănoaia este alături de fraţii Bocai, Vlad (în stânga imaginii) şi Tudor.     


Sursa foto: Facebook

Ti-a placut articolul?

Comentarii