17:42 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sportivii de la CS Marea Neagră Constanța, medaliați la Campionatul European de Kung-Fu (GALERIE FOTO)

11 Dec, 2022 13:52 1645 Marime text

La Sofia, în Bulgaria, s-a desfăşurat „Campionatul European de Kung-Fu” pentru copii, cadeţi, juniori şi seniori.

Din România, de la Federaţia Română de Arte Marţiale de Contact, au participat opt sportivi, membri ai C.S. „Marea Neagră” Constanţa.

La campionat au participat 210 sportivi din Bulgaria, România, Grecia, Italia, Franţa, Serbia şi Macedonia de Nord, care au evoluat la mai multe probe sportive.

Rezultatele sportivilor români sunt următoarele:

- La „Taolu Tradiţional” (luptă imaginară, la individual):

-Tudor Bocai, locul I, seniori.
-Sofia Irina Crăescu, locul I, mini-cadeţi (12-13 ani).
-Vlad Bocai, locul II, juniori (16-17 ani).
-Cristina Nicol Teodorescu, locul II, junioare (16-17 ani).
-Iustin Valentin Iordache, locul III, juniori (16-17 ani).

- La „Tuishou” (luptă sportivă cu „mâini lipicioase”, la individual):

-Tudor Bocai, locul I, seniori, -85 kg.
-Cosmin Marian Iacoblev, locul I, seniori, -80 kg.
-Vlad Bocai, locul I, juniori, open.
-Sofia Irina Crăescu, locul I, mini-cadeţi (12-13 ani), open.
-Iustin Valentin Iordache, locul II, juniori, -75 kg.
-Rareş Flore, locul II, locul II, mini-cadeţi (12-13 ani), +60 kg.
-Cristina Nicol Teodorescu, locul III, junioare, -55 kg.
-Maria Andrada Grozeanu, locul III, copii (10-11 ani), -35 kg.

- La „Sanda Light-Fighting” (luptă sportivă cu contact uşor, individual):

-Vlad Bocai, locul I, juniori, -80 kg.
-Maria Andrada Grozeanu, locul I, copii (10-11 ani), -35 kg.
-Sofia Irina Crăescu, locul II, mini-cadeţi (12-13 ani), open.

Cu un total de 21 de medalii, 10 de aur, 7 de argint şi 4 de bronz, România s-a clasat pe locul II pe naţiuni, primul loc fiind ocupat de Bulgaria, care s-a prezentat cu un lot mare de sportivi.

Apreciem că rezultatele sunt bune şi foarte bune, sportivii seniori au câştigat toate medaliile de aur la probele la care au participat, iar juniorii şi copii au avut la fel, rezultate bune. Iar cei care au participat la primul lor campionat internaţional, au reuşit să urce pe podium.

Performerul echipei este Tudor Bocai, care a cîştigat toate meciurile la seniori, fără nici un fel de contestaţii şi a reuşit să obţină 3 medalii de aur, iar fratele lui, Vlad Bocai, la juniori, a reuşit să obţină 2 medalii de aur şi una de argint.

Problema principală o reprezintă faptul că au participat puţine ţări, chiar dacă numărul de sportivi a fost suficient de mare, astfel încît la multe categorii de vîrstă şi greutate, să se desfăşoare multe meciuri. Acestă situaţie are mai multe cauze şi în viitor nu ştim unde vom mai reuşi să participăm la concursurile internaţionale.

Felicităm sportivii pentru aceste rezultate şi sperăm ca în continuare aceştia să se pregătească şi să reprezinte România!, se arată într-un comunicat semnat de președintele CS Marea Neagră, Florin Iordănoaia (7 Duan Kung-Fu), și de Mihai Cîju (4 Duan Kung-Fu) – vicepreședinte.