Proiect de combatere a știrilor false derulat de Colegiul Economic Mangalia, alături de parteneri din cinci țări (GALERIE FOTO)
Proiect de combatere a știrilor false derulat de Colegiul Economic Mangalia, alături de parteneri din cinci țări
22 Jun, 2026 11:26
ZIUA de Constanta
164
Marime text
164
Marime text

În perioada martie - mai 2026, opt parteneri din șase țări au implementat cu succes pe Platforma europeană de educație școlară (ESEP) proiectul „Beyond Fake News: Media Manipulation and Disinformation Online”.
Parteneriatul inițiat și coordonat de profesoara Daniela Carmen Cioroiu a avut drept obiectiv principal dezvoltarea abilităților esențiale ale elevilor pentru a identifica, analiza și combate fenomenul știrilor false (fake news) și al dezinformării, provocări majore ale societății informaționale contemporane.
„Într-o lume în care fluxul masiv și necontrolat de informații poate genera confuzie, proiectul Colegiului Economic Mangalia a oferit tinerilor informațiile și instrumentele necesare pentru a naviga în siguranță în mediul digital. Pe parcursul celor trei luni de activitate intensă, elevii au examinat critic diverse forme de conținut media, au explorat mecanismele subtile prin care se răspândește dezinformarea și au înțeles motivațiile din spatele manipulării online. Prin aceste demersuri, participanții și-au consolidat competențele necesare pentru a deveni cetățeni digitali responsabili, capabili să facă alegeri bazate pe informații din surse credibile”, se arată în comunicatul de presă transmis de Colegiul Economic Mangalia.
În ateliere de lucru create la nivel internațional, elevii au colaborat pentru realizarea unui glosar de termeni, „An A to Z of Fake News and Manipulation”, dar și a unui ghid menit să transforme un consumator pasiv de conținut într-un actor conștient, capabil să analizeze informații cu un ochi ager, intitulat sugestiv „Fact-Check like a Pro”.
De asemenea, elevii au creat un album muzical pe care l-au publicat pe canalul de YouTube al proiectului. Prin intermediul melodiilor create pe platforma SUNO, aceștia au transmis mesaje puternice împotriva știrilor false și a manipulării. Pentru a scrie versurile cântecelor, elevii și-au folosit propriile idei, dar și cuvinte-cheie și concepte selectate pentru a genera versuri cu ajutorul Inteligenței Artificiale.
Colaborarea transfrontalieră dintre șase țări, printre care și Ucraina, o țară aflată de patru ani în război, le-a permis elevilor nu doar să își exerseze competențele lingvistice și digitale, ci și să analizeze impactul dezinformării din perspective culturale și sociale diferite, consolidându-și totodată gândirea critică. Această diversitate culturală a îmbogățit considerabil schimbul de idei și bune practici și a oferit o dimensiune globală problematicii analizate.
„Doamna director Simona- Raluca Ciobănel și doamna director adjunct Alina Voiculescu au susținut implementarea proiectului în școală și apreciază preocuparea constantă a doamnei profesor coordonator pentru adaptarea actului de predare-învățare la realitățile și cerințele complexe ale secolului XXI, o viziune împărtășită pe deplin de instituția de învățământ pe care o conduc”, a mai precizat instituția de învățământ.
Instituțiile de învățământ partenere:
- Colegiul Economic Mangalia, România (fondator)
- Centrul de Excelență în Transporturi, Chişinău, Republica Moldova (co-fondator)
- Lycée des Métiers d'Art et de l'image S.E.P.R, Lyon, Franța
- Al Quds Secondary School, Amman, Iordania
- Zespół Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie, Varșovia, Polonia
- Ahatanhel Krymskyi Volodymyr Pedagogical Applied College of the Volyn Regional Council, Volodymyr, Ucraina
- II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. W. Andersa w Chojnicach, Chojnice, Polonia
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


