Clădiri de patrimoniu Constanța Amprenta culturală a comunității elene - FOTO (I)
Clădiri de patrimoniu Constanța: Amprenta culturală a comunității elene - FOTO (I)
21 Aug, 2025 17:00
ZIUA de Constanta
143
Marime text



Elementul elen a fost prezent în Constanta și în Dobrogea neîntrerupt încă din epoca precreștină. Continuitatea prezenței grecilor este atestată de numeroase înscrisuri, cronici și nu poate fi contestată.
În perioada interbelică, în Constanța trăiau, după unele surse, între 6.000 și 8.000 de greci, iar comunitatea deținea un important patrimoniu format din școală, spital, teatru, biserică, clădiri și terenuri.
Perioada comunistă care nu a fost favorabilă dezvoltării comunității elene nu a reușit să estompeze sau să distrugă frumoasa moștenire culturală a grecilor.
Constanța se poate lăuda și astăzi cu numeroase clădiri de patrimoniu ce își au originea în zestrea comunității elene.
Sunt binecunoscute atât de către constănțeni, dar și de turiștii care ne vizitează frecvent orașul clădiri precum Hotelul Grand, Palatul Șuțu, Teatrul Elpis, Biserica Greacă, Casa Manicatide, Casa Hrisicos, Casa Cuculis, Casa Papadopol și Teatrul „Tranulis” - astăzi „Fantasio”.
Hotelul Grand, situat pe bulevardul Ferdinand colț cu bulevardul Tomis, a fost ridicat în 1920.
.jpg)
Arhitect al clădirii a fost Edgar de Goue, iar proprietar, Stavro Dumitriu.
Grand este construit în stil arhitectonic Art Nouveau, cu balcoane pe colţurile rotunjite.
Proximitatea față de portul turistic și comercial, față de centrul orașului, centrul istoric, administrativ și cultural, cât și apropierea față de faleză și
Plaja Modern clasifică acest amplasament ca având o localizare ideală pentru multiple activități.
Vila Șuțu

Vila Șuțu este construită la sfârșitul secolului al XIX-lea de către arhitectul Grigore Cerchez în jurul anului 1898.
Situată pe strada Krikor Zambaccian, vila este construită pe o stâncă, în stil maur, recuzita orientală reprezentată de curbe și contracurbe cu trasee savante, cupola, turnul crenelat, coloanele cu arcade grațioase, pictură policromă, l-au determinat pe celebrul numismat Mihail Șuțu (Sutzu) să se lege de Constanța.
Acesta și-a construit această vilă ca reședință de vară. Inginerul Mihail Şuţu a fost membru al Academiei Române, având studii la Paris fiind director şi guvernator al Băncii Naţionale Române. Străbunicul său, purtând acelaşi nume, a fost domn al Ţării Româneşti şi al Moldovei.
Vila este ridicată pe trei niveluri, fiind construită în terase. Naţionalizat în timpul regimului comunist, palatul Șuţu a revenit moştenitorilor de drept în anul 2011. În anul 2013 imobilul a fost scos la vânzare, iar spre finalul anului 2018 şi-a găsit noul proprietar.
Vila Șuţu este strâns legată de istoria lumii juridice constănţene. După cum se arată în informaţiile oficiale puse la dispoziţie de Curtea de Apel Constanţa, în luna aprilie 1993, la cererea Curţii de Apel, Consiliul Local Constanţa a pus la dispoziţia instanţei imobilul situat în strada Mării nr.1, în prezent, strada Krikor Zambaccian - Vila Șuţu. La momentul respectiv, se împlineau 80 de ani de la înfiinţarea primei Curţi de Apel la Constanţa.
Vila Șuțu este înscrisă în Lista monumentelor istorice din Constanţa.
Teatrul Elpis

Clădirea Teatrului „Elpis” a fost dată în folosință în data de 20 decembrie 1898. Clădirea a fost construită după proiectul arhitectului francez L.Piver.
Antreprenorul clădirii a fost de origine greacă, I.Vlahopoulos. Elpis era singura sală de festivități din Constanța, cea mai frumoasă, cu pardoseală din parchet, cu oglinzi mari, acoperind pereții laterali, cu balcoane în formă de Π.
A fost singura sală de festivități din Constanța pentru o lungă perioadă de timp.
„Elpis” este unul dintre cele mai reprezentative imobile ale memoriei culturale a Constanței. La 24 septembrie 1890 a fost înființată societatea cu același nume, având drept meniri strângerea legăturilor dintre locuitorii greci din orașul de la malul mării, acordarea de ajutor material școlilor grecești din Constanța și ajutorarea celor nevoiași, indiferent de naționalitate, rasă sau religie.
Pragul sălii „Elpis” a fost trecut, în diversele epoci ale orașului, de nume importante ale culturii românești. Aici a concertat şi George Enescu, apreciind buna acustică a sălii.
În an de pace, la 8 februarie 1916, aici a susținut un prim concert George Enescu. În 1920, când a revenit a doua oară la Elpis, Enescu s-a bucurat de ovații și de cronici foarte favorabile.
În prezent, Teatrul pentru copii și tineret „Căluțul de mare” activează în fosta clădire „Elpis”.
Biserica greacă „Metamorfosis”

După mărturiile vârstnicilor, încă din 1862 exista o Biserică din lemn, pe locul unde se află astăzi Școală Greacă (vizavi de actuala Biserică).
Biserica Greacă „Metamorphosis“ este cel mai vechi lăcaș de cult ortodox din Constanța.
Biserica de lemn a fost construită prin Donația familiei Ikonomou care locuia în Tergești. La construcția Bisericii de lemn a contribuit deosebit de mult Arhimandritul Fillipos Tzoulatis din Kefaloni, dar a ajutat și directorul Societății Engleze a Căilor Ferate, Baker.
Prima liturghie s-a oficiat în ziua de Vinerea Mare a anului 1862. În 1954, biserica a fost declarată monument istoric și inclusă în lista obiectivelor de patrimoniu național și cultural.
În anul 1974, Patriarhia Română a aprobat includerea bisericii parohiale cu patrimoniu şi enoriaşi în cadrul Arhiepiscopiei Tomisului şi a Dunării de Jos.
Citește și
Clădiri de patrimoniu Constanța Moștenirea arhitecturală a comunității armene (FOTO)
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii