Moment aniversar în Biserica Ortodoxă Română. Un înalt ierarh sărbătorește un deceniu de la alegerea ca episcop în Dobrogea
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
00:25 17 08 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Moment aniversar în Biserica Ortodoxă Română. Un înalt ierarh sărbătorește un deceniu de la alegerea ca episcop în Dobrogea

ro

05 Mar, 2018 04:57 1076 Marime text
Acum 10 ani, pe 5 martie 2008 a fost ales episcop al Tulcii PS Visarion Bălțat.

Câteva zile mai târziu, la 25 martie 2008, de Bunavestire, este întronizat ca episcop titular al Eparhiei Tulcii de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în Catedrala ,,Buna - Vestire” din Tulcea.

Câteva repere biografice

Potrivit paginii oficiale a Episcopiei Tulcii Visarion s-a născut la data de 19 octombrie 1959, în localitatea Tălmaciu, jud. Sibiu, din părinţii Nicolae şi Măcinica Bălţat, la botez primind numele de Dumitru.

1966 - 1974 Şcoala generală la Tălmaciu.
1974 - 1976 Treapta I de liceu la Liceul din aceeaşi localitate.
1976 - 1981 Seminarul Teologic Ortodox Român din Cluj.
Stagiu militar cu termen redus la UM 01336 din Zalău.
 1982 - 1986 Institutul Teologic Universitar din Sibiu ( licenţiat în Teologie, ca şef de promoţie cu media 9.92), având ca teză de licenţă subiectul ,,Biserica Ortodoxă Română văzută de călătorii străini (sec. XV - XIX), sub îndrumarea Pr. Prof. Dr. Mircea Păcurariu.
1986 - 1989 Doctorat în Teologie, specializarea Teologie Dogmatică şi Simbolică, la Institutul Teologic din Sibiu.
1994 - 1995 Cursuri de specializare la Facultatea de Filozofie a Universităţii din Atena.
1995 - 1997 Cursuri de specializare la Facultatea de Teologie a Universităţii din Atena.
5 mai 1989 - este tuns în monahism la Mânăstirea Sâmbăta de Sus, jud. Braşov, de către Înalt Preasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Dr. Antonie Plămădeală, unde primeşte numele de Visarion.
15 august 1989 - a fost hirotonit întru diacon (ierodiacon), apoi preot (ieromonah) la 5 octombrie 1997, în Catedrala Ortodoxă Română din Cluj de către I.P.S. Bartolomeu Anania al Vadului Feleacului şi Clujului şi întru Arhiereu, în Catedrala Ortodoxă Română din Alba – Iulia, la 12 octombrie 1997.
1 iunie 1989 - 1 iulie 1996 – secretar eparhial la Centrul Mitropolitan din Sibiu.
1991 – 1994 – asistent universitar de limbi clasice la Facultatea de Teologie ,,Andrei Şaguna” din Sibiu.
1 iulie 1996 - octombrie 1997- consilier cultural al Arhiepiscopiei Sibiului.
12 octombrie 1997 - 24 martie 2008 – Episcop –Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului.
5 martie 2008 este ales episcop al Tulcii iar la 25 martie 2008 este întronizat ca episcop titular al Eparhiei Tulcii de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în Catedrala ,,Buna - Vestire” din Tulcea.
Este cetăţean de onoare al localităţilor Zărneşti şi Răşinari.
         

 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii