Accidente, alcool și permise suspendate. Șapte șoferi cercetați penal în doar 12 ore în județul Constanța
Accidente, alcool și permise suspendate. Șapte șoferi cercetați penal în doar 12 ore în județul Constanța
10 Jul, 2025 20:22
ZIUA de Constanta
293
Marime text



- În toate cauzele, cercetările sunt continuate de polițiști.
Iată comunicatul din partea Inspectoratului de Poliție Județean Constanța:
La data de 8 iulie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Mangalia au fost sesizați cu privire la faptul că pe D.J. 391, în comuna Albești, a avut loc un accident rutier.
Polițiștii deplasați la fața locului au constatat că impactul s-a produs între un autoturism, condus de un bărbat, de 55 de ani, și un tractor cu remorcă, ce era condus de un bărbat, de 44 de ani.
În urma verificărilor efectuate s-a constat că remorca atașată la utilajul agricol nu este înregistrată.
La data de 8 iulie a.c., în jurul orei 19.30, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Medgidia – Biroul Siguranță Rutieră au identificat un bărbat, de 48 de ani, care a condus un autoturism pe strada Pieții fiind sub influența băuturilor alcoolice.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
La data de 8 iulie a.c., în jurul orei 22.00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Medgidia – Biroul Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la faptul că, pe strada Liliacului din comuna Cobadin, s-a produs un accident rutier.
Polițiștii deplasați la fața locului au constatat că un bărbat, de 36 de ani, a condus un ATV, a pierdut controlul direcției, iar vehiculul s-a răsturnat în afara părții carosabile.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,93 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
În urma cercetărilor efectuate s-a constatat că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
La data de 8 iulie a.c., în jurul orei 23.45, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Techirghiol au identificat un bărbat, de 21 de ani, care a condus un autoturism pe strada Enăchiță Văcărescu fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
La data de 9 iulie a.c., în jurul orei 03.40, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Eforie au identificat un bărbat, de 26 de ani, care a condus un autoturism pe D.N. 39 fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule și fiind sub influența băuturilor alcoolice.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,21 mg/l alcool pur în aerul expirat.
La data de 9 iulie a.c., în jurul orei 03.30, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Cernavodă au identificat un bărbat, de 67 de ani, care a condus un autoturism pe D.J. 223 fiind sub influența băuturilor alcoolice.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
La data de 9 iulie a.c., în jurul orei 07.10, polițiștii din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au identificat un bărbat, de 49 de ani, care a condus un autoturism pe Autostrada A4 având suspendată exercitarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice pentru perioada în curs.
În toate cauzele, cercetările sunt continuate de polițiști.
Citește și:
Alertă pentru polițiștii din Constanța! Un bărbat dat în urmărire națională pentru omor s-ar fi aflat într-un mall din municipiu
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii