Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
00:57 16 10 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Vezi cine sunt câştigătorii Festivalului „Dobroge, vatră de folclor românesc” de la Mangalia

ro

02 Sep, 2013 11:04 1524 Marime text



























Asociaţia Culturlă a Coregrafilor, Scenografilor, Artiştilor Liber Profesionişti şi Amatori din Constanţa, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Primăria Municipiului Mangalia - Judeţul Constanţa, a organizat în perioada 27 August 2013 – 31 August 2013, Festivalul Naţional de Interpretare Folclorică – Concurs pentru Tineret „DOBROGE, VATRĂ DE FOLCLOR ROMÂNESC”, ediţia a IV - a, festival care s-a desfăşurat în Staţiunea VENUS şi Municipiul Mangalia. 

Festivalul – concurs, a dorit să descopere şi sa promoveze cei mai valoroşi interpreţi solisti vocali si instrumentisti de muzica  populara, grupuri vocal - folclorice, tineri cu si fara dizabilitati  din Romania, să stimuleze interesul publicului pentru receptarea creaţiilor folclorice autentice si valorificarea comorilor cântecului popular românesc.

Castigatorii din cadrul celor doua sectiuni de concurs si celor tei categorii de varsta au fost:

Sectiunea Vocala, categogia 8 – 13 ani:
Locul III a fost castigat de: Placinta Gheorghe din Suceava, Baicu Isabela din Prahova, Baltariu Ana-Maria din Botosani.
Locul II a fost castigat de: Matei Sendroiu din Prahova si Treteag Mario – Gabriel din Suceava.
Locul I a fost castigat de Teodora Baicu din Prahova.
TROFEUL la sectiunea vocala categoria 8 – 13 ani a fost castigat de ROXANA CROITORU din Gorj.
Sectiunea Vocala, categogia 14 – 18 ani:
Mentiune I  a fost castigata de: Bruma Bianca din Sangeorz-Bai – Bistrita Nasaud si Bucatariu Florin-Catalin din Suceava.
Locul III a fost castigat de: Bulai Andreea - Alexandra din Bacau, Ionut Cuclea din Constanta, Bruma Maria din Sangeorz-Bai – Bistrita Nasaud.
Locul II a fost castigat de: Iuliana Anitei din Suceava si Teodora Barsan din Buzau.
Locul I a fost castigat de Madalina Tincu din Constanta.
TROFEUL la sectiunea vocala categoria 14 – 18 ani a fost castigat de BORDEIANU SILVIA din Bacau.
Sectiunea Vocala categoria 19 – 25 ani:
Locul I a fost obtinut de BOGDAN BRATEC din SUCEAVA.
Sectiunea Instrumentala categoria 8 – 25 ani:
Locul III a fost castigat de RAVEICUTA TAMPAU din SUCEAVA
Locul II a fost castigat de LAURENTIU MIHAI CHIOREAN din OCNA MURES – ALBA
Locul I a fost castigat de BOGDAN IVASCU din FUNDUL MOLDOVEI – SUCEAVA
TROFEUL la Sectiunea Instrumentala a fost castigat de MUNTEANU ION CRISTIAN din GORJ.
Sectiunea Vocala cu dizabilitati:
Locul II a fost obtinut de RAMONA POIANA din IASI
Locul I a fost obtinut de ONCIOIU MIHAELA din BOTOSANI

Ti-a placut articolul?

Comentarii