Printesa Eleonore a Danemarcei a vizitat manastirile din Suceava
Printesa Eleonore a Danemarcei a vizitat manastirile din Suceava
1015
Marime text
Prinţesa Eleonore-Christine a Danemarcei a vizitat ieri şi astăzi judeţul Suceava, unde a mers la mai multe mănăstiri, printre care: Putna, Suceviţa, Moldoviţa şi Voroneţ.
În vizita sa din judeţul Suceava, prinţesa Danemarcei a fost însoţită de către ministrul Culturii, Toader Paleologu şi de preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Suceava, Gheorghe Flutur. Preşedintele CJ Suceava, Gheorghe Flutur, a declarat corespondentului Mediafax că aceasta a fost prima vizită în calitate de ministru a lui Toader Paleologu, ocazie în care a discutat cu acesta mai despre proiectele de restaurare a monumentelor istorice din judeţ, printre care şi planul de refacere a Cetăţii de Scaun a Sucevei. Potrivit lui Gheorghe Flutur, citat de mediafax.ro, ministrul Culturii a vizitat Cetatea de Scaun a Sucevei, Hanul Domnesc, Muzeul de Istorie al Bucovinei, Curtea Domnească din Suceava, centrul de ceramică neagră de la Marginea şi mai multe mănăstiri din judeţ.
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


