Pericol de explozie într-un bloc din Brașov. Zeci de persoane au fost evacuate în miez de noapte (galerie foto+video)
Pericol de explozie într-un bloc din Brașov. Zeci de persoane au fost evacuate în miez de noapte (galerie foto+video)
27 Feb, 2019 07:24
ZIUA de Constanta
2706
Marime text



Pentru a se evita producerea unei tragedii s-a luat decizia evacuării locatarilor din două scări de bloc.
Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Brașov, Ciprian Sfreja, la fața locului s-au deplasat 3 echipaje SMURD, o autospecială cu apă și spumă, 1 CBRN și o autoscară.
În total au fost evacuate aproximativ 60 de persoane din 63 de apartamente.
Pentru că nu răspundea nimeni la ușa apartamentului în care se acumulaseră gaze, militarii au spart ferestrele locuinței și au așteptat să se aerisească.
”Alimentarea cu gaz și cu energie electrică a fost întreruptă pentru a nu exista pericolul producerii unei explozii, având în vedere că este vorba de o acumulare de gaz. S-a intervenit pe partea exterioară a blocului cu autoscara. În apartament nu era nicio persoană” - a mai precizat pentru ZIUA de Constanța purtătorul de cuvânt al ISU Brașov, Ciprian Sfreja.
Sursa foto-video: ISU Brașov
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii