12:12 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constănțeanca Cătălina Ponor a câștigat aurul în finala de la sol la Cupa Mondială de la Doha

30 Mar, 2012 22:59 1297 Marime text
Gimnasta Cătălina Ponor a câştigat, vineri, medalia de aur în finala de la sol, a doua după cea de la bârnă, iar Diana Bulimar pe cea de argint, tot la sol, la Cupa Mondială de la Doha.

Cătălina Ponor a fost notată cu 15.275, cea mai mare notă a finalei, cucerind medalia de aur. Diana Bulimar a ocupat locul doi, cu nota 14.725, urmată pe podium de Jiang Yuyuan (China, 14.000).

Ponor a cucerit astfel a doua medalie de aur, după cea din finala de la bârnă, cu nota 15.300. În finala de la sărituri, tot vineri, Cristian Băţagă a primit nota 15.425 şi s-a clasat pe locul 4, la egalitate cu Viktor Kocherin (Kazakhstan). Finala a fost câştigată de chinezul Du Wei (16.012).

Joi, în prima zi a finalelor, gimnaştii români au obţinut o singură medalie, prin Vlad Cotună, în finala de la sol, cu nota 14.825. Cristian Băţagă s-a clasat pe locul 6 în finala de la cal cu mânere şi pe locul 7 la inele, iar Diana Bulimar pe locul 5 şi Larisa Iordache pe locul 4 în finala de la paralele.