00:54 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Boxerul Enver Amiş, de la CS Farul Constanţa, învins la turneul preolimpic de la Samsun

11 Apr, 2016 22:54 1635 Marime text

Boxerul Enver Amiş, de la CS Farul Constanţa (antrenor, Mihai Constantin), a pierdut din primul tur al categoriei 49 kg de la turneul preolimpic de la Samsun (Turcia).

Pugilistul constănţean a fost învins la puncte, astăzi, cu britanicul Galal Yafai, cap de serie numărul 4. Mihai Constantin nu a fost inclus însă în corpul tehnic al României la Samsun. Enver Amiş mai are o şansă de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio, cu ocazia turneului de la Baku, din iunie.

Campioană europeană la tenis de masă, constănţeanca Eliza Samara evoluează la Halmstad, în Suedia, la turneul preolimpic, întrecerea începând mâine. Aflată pe locul 29 în clasamentul mondial şi cap de serie numărul 7 în Suedia, Samara e ca şi calificată la Jocurile Olimpice, iar la Halmstadt nu va trebui să treacă prin grupele preliminare, fiind prezentă direct pe tabloul principal.