17:58 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Virgil Ghiţă a fost căpitan Trei fotbalişti de la Academia Hagi, titulari în meciul Scoţia - România

26 Feb, 2015 00:00 1299 Marime text

Echipa naţională de fotbal de până în 17 ani a României, formată din fotbalişti născuţi după 1 ianuarie 1998, a susţinut la Kilmarnock (Scoţia) primul meci dintre cele două de verificare pe care le dispută împotriva echipei similare a Scoţiei.

Jucătorii pregătiţi de Bogdan Vintilă au cedat la limită, scor 1-2 (0-1). Au marcat Regan Hendry (40), Calvin Miller (58), respectiv Adrian Petre (48). Pe teren s-au aflat şi cei opt jucători convocaţi de la Academia Hagi, trei fiind titulari, iar ceilalţi cinci intrând după pauză. Fotbaliştii de la AH au evoluat astfel: Tiberiu Căpuşă - fundaş central, a intrat pe teren la pauză; Virgil Ghiţă - fundaş central, a fost căpitanul echipei şi a jucat tot meciul; Andrei Vlădescu - fundaş stânga, a fost titular şi a jucat tot meciul; Szabolcs Kilyen - mijlocaş la închidere, a intrat pe teren la pauză; Andrei Ciobanu - mijlocaş ofensiv, a intrat pe teren la pauză; Carlo Casap - mijlocaş ofensiv, a fost titular şi a jucat până la pauză; Ianis Hagi - atacant, a intrat pe teren la pauză; Robert Grecu - atacant, a intrat pe teren la pauză. Meciul revanşă este programată astăzi, de la ora 17.00.