02:49 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep se duelează cu Sloane Stephens în sferturi, la Miami

01 Apr, 2015 00:00 1822 Marime text

Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep, continuă parcursul desăvârşit la turneul de categorie Premier Mandatory de la Miami, unde s-a calificat în sferturi, fază a întrecerii în care o va întâlni, astăzi, pe Sloane Stephens, din SUA. În optimi, Halep, aflată pe locul trei în lume şi cap de serie numărul trei la Miami, a dispus de italianca Flavia Pennetta (poziţia a 28-a WTA şi a 15-a favorită), scorul fiind 6-3, 7-5. A fost a 13-a victorie consecutivă a Simonei, meciul durând o oră şi 31 de minute. „Am avut meci greu, Pennetta e foarte puternică. Mă bucur că am trecut cu bine peste momentul dificil din setul doi, în care am fost condusă cu 5-2“, a declarat Simona Halep, care se aşteaptă la o partidă dificilă şi contra americancei Sloane Stephens (45 WTA). „Meciul este deschis. Am mare încredere în mine, evoluez mult mai agresiv şi îmi voi juca şansa“, a spus Halep. În optimi, Stephens a eliminat-o cu 6-4, 7-6 pe Belinda Bencic (Elveţia), numărul 34 WTA.