13:13 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fost jucător la Bayern Munchen şi Şahtior Doneţk Ucraineanul Anatoli Timoşciuk, chemat de Florin Cernat la FC Viitorul (galerie foto)

04 Feb, 2016 00:00 2467 Marime text

Căpitanul FC Viitorul, Florin Cernat, s-a întâlnit în Antalya cu unul dintre foştii rivali din campionatul Ucrainei, fundaşul central Anatoli Timoşciuk. În intervalul 2001 - 2007, cei doi au avut meciuri încinse în derby-urile Dinamo Kiev (la care juca Cernat) - Şahtior Doneţk (echipa de atunci a lui Timoşciuk).

Dacă Cernat evoluează în prezent pentru FC Viitorul, Timoşciuk este component al formaţiei Kairat Alma Ata, din Kazahstan. FC Viitorul şi Kairat întreprind cantonamente în Antalya. Timoşciuk a asistat la partida România - Zimbru Chişinău 1-0, iar după meci l-a vizitat pe Cernat la hotelul în care este cazată FC Viitorul. Într-o discuţie amicală, mijlocaşul român i-a propus fundaşului de 36 de ani să vină la FC Viitorul, spunându-i că, la ce experienţă are, i se va găsi un loc de titular.

„Aşteaptă întâi să văd cum îmi închei contractul cu Kairat“, a râs Timoşciuk. În cariera sa, acesta a cucerit campionate, cupe şi supercupe interne cu Şahtior Doneţk, Zenit St. Petersburg şi Bayern Munchen. Trofeele sale cele mai importante sunt Liga Campionilor (cucerită cu Bayern, în sezonul 2012 / 2013), Cupa UEFA (2007/2008) şi Supercupa Europei (2008), obţinute pe când juca la Zenit.

Benzar şi Tănase, titulari în meciul României

În partida României cu Zimbru Chişinău, au jucat şi patru componenţi ai formaţiei FC Viitorul: Romario Benzar, Florin Tănase, Robert Hodorogea şi Alexandru Buzbuchi. Pe banca de rezerve s-a mai aflat un alt fotbalist al echipei constănţene, Dragoş Nedelcu. Benzar a fost folosit fundaş dreapta, a intrat titular şi a jucat tot meciul. Tănase a evoluat ca atacant, a fost titular şi el şi a jucat până în minutul 64. Fundaşul central Hodorogea a intrat pe teren în minutul 33, iar portarul Buzbuchi a fost trimis în joc în minutul 85.

Golul victoriei a fost marcat de Hora, în minutul 1. România a irosit un penalty, în minutul 79, prin Alibec. Tricolorii au folosit echipa: S. Lung jr (85 Buzbuchi) - Benzar, V. Găman (33 Hodorogea, Săpunaru (cpt.), Vătăjelu (46 St. Filip) - Ropotan, Nedelcearu (46 Mateiu) - D. Rotariu, Răduț (76 A. Ivan), Fl. Tănase (63 G. Enache) - Hora (64 Alibec).

Ultimul meci al României, care foloseşte în Antalya numai jucători din campionatul intern, se joacă sâmbătă, 6 februarie, de la ora 17.00, împotriva echipei bulgare Beroe Stara Zagora.

Eşec cu bulgarii de la Montana

Fotbaliştii Viitorului au susţinut, ieri, în Antalya, un meci de pregătire în compania formaţiei bulgare de primă ligă Montana. Partida s-a disputat la baza sportivă Susesi şi s-a încheiat cu succesul bulgarilor, scor 3-1 (1-1).

Constănţenii, care au aliniat o garnitură de start ce provine din Academia Hagi, au deschis scorul prin Andrei Ciobanu, în minutul 9, acesta reluând calm la colţul lung, după ce a întors doi adversari. Până în final, Montana a revenit şi a punctat de trei ori prin Asen Georgiev (34), Ivan Mincev (66 - din penalty) şi Serghei Georgiev (83). Pentru FC Viitorul au evoluat: Dur-Bozoancă (46 Tordai) - Căpuşă (59 Băluţă), Ghiţă, Kilyen, Perju - Ciobanu, Iani (70 R. Marin), Dumitrescu (70 Ganea) - Casap (70 Nicoliţă), Măţan (46 Drăguş; 70 Rusu), Coman.

Hagi, supărat pe arbitrii meciului cu Levski Sofia

Tot ieri, o echipă a Viitorului alcătuită din fotbalişti mai experimentaţi a întâlnit formaţia bulgară Levski Sofia, care, ca şi constănţenii, ocupă poziţia secundă în întrecerea internă. Meciul s-a terminat la egalitate, 0-0, în ciuda mai multor ocazii ale Viitorului. Pe finalul primei reprize, Gică Hagi, managerul tehnic al Viitorului, a protestat vehement la o decizie a arbitrilor, iar centralul meciului l-a trimis în tribună pe „Rege“. Acesta a rămas însă pe banca tehnică, iar meciul s-a întrerupt câteva minute. În cele din urmă, lui Hagi i s-a permis să-şi conducă echipa în continuare de pe bancă. Viitorul a jucat cu: Tordai - Nicoliţă, Goulon, Boli, Ganea - Marin, Filip (84 Dumitrescu), De Lucas - I. Hagi (87 Drăguş), Rusu (46 Chiţu), Cernat (87 Măţan).

Sursa foto: Academia Hagi