Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
13:29 01 01 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atac rusesc cu drone asupra porturilor ucrainene de la Dunăre! Avioane F16 trimise în județul Tulcea pentru monitorizarea situației

ro

01 Jan, 2026 11:47 268 Marime text
Foto: facebook/MApNJoi, 1 ianuarie, au avut loc noi atacuri cu drone efectuate de forțele ruse asupra infrastructurii portuare ucrainene din proximitatea frontierei cu România.

Potrivit MApN, sistemul de supraveghere al Ministerului Apărării Naționale a identificat vehicule aeriene lansate de Federația Rusă către porturile ucrainene de la Dunăre, pe direcția Ismail.

În jurul orei 10.00, două aeronave de luptă F-16,  din Baza 86 Aeriană de la Fetești, au fost ridicate în aer pentru a monitoriza zona de frontieră cu Ucraina, în nordul județului Tulcea.

 La ora 10.17, populația din nordul județului Tulcea a fost avertizată prin mesaj RO-Alert.

Starea de alertă a încetat la ora 11.00.


Pe timpul misiunii nu au fost înregistrate pătrunderi neautorizate în spațiul aerian național. 

citește și: 

Mesaj Ro Alert transmis locuitorilor din județul Tulcea în prima zi din 2026 - „Adăpostiți-vă în beciuri sau adăposturi de protecție civilă”
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii