03:30 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Eroul Antoine Griezmann S-au stabilit primele şase sfert-finaliste ale Campionatului European din Franţa

27 Jun, 2016 00:00 2121 Marime text

Primele şase meciuri din optimile de finală ale Campionatului European de fotbal din Franţa s-au disputat weekendul trecut. S-au calificat în sferturi până acum Polonia, Ţara Galilor, Portugalia, Franţa, Germania şi Belgia. Rezultatele au fost: Elveţia - Polonia 1-1, 4-5 după executarea loviturilor de departajare (în timpul regulamentar de joc au marcat Shaqiri 82 pentru Elveţia, respectiv Blaszczykowski 39), Ţara Galilor - Irlanda de Nord 1-0 (McAuley 75 - autogol), Croaţia - Portugalia 0-1 după prelungiri (Quaresma 117), Franţa - Irlanda 2-1 (Griezmann 58, 61 / Brady 2 - din penalty), Germania - Slovacia 3-0 (Boateng 8, Gomez 43, Draxler 63) şi Ungaria - Belgia 0-4 (Alderweireld 10, Batshuayi 78, Hazard 80, Carrasco 90+1).

Optimile se încheie astăzi, cu meciurile Italia - Spania (Stade de France - Saint-Denis, 19.00, în direct la DolceSport 1 şi Pro TV) şi Anglia - Islanda (Stade de Nice - Nisa, 22.00, DolceSport 1).

În sferturi, Polonia va întâlni Portugalia, pe 30 iunie, la Marseille, iar Franţa se va duela pentru calificarea în semifinale, pe 3 iulie, la Saint-Denis, cu învingătoarea din partida Anglia - Islanda. Germania va juca pe 2 iulie, la Bordeaux cu echipa care va câştiga disputa Italia - Spania, în vreme ce un alt sfert este Ţara Galilor - Belgia (1 iulie, Lille).

Sursa foto: uefa.com