21:44 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cum ar putea evita „marinarii“ retrogradarea Giani Nedelcu îi anunţă pe fotbaliştii Farului că vor avea surprize

11 Apr, 2014 00:00 2345 Marime text
Înfrângerea cu Dunărea Galaţi a ridicat la 14 numărul etapelor de când Farul nu a mai câştigat un meci în Liga a 2-a! Ultima victorie s-a înregistrat pe 2 noiembrie 2013, 1-0 la Constanţa cu Rapid CFR Suceava, în acest interval „marinarii“ având, este adevărat, şi două runde libere. În 12 meciuri, Farul a înregistrat şapte înfrângeri şi cinci egaluri, golaveraj 4-22! În opt meciuri nu a înscris deloc, iar când a punctat, nu a făcut-o de mai mult de o dată pe partidă. „Am şi uitat sentimentul bucuriei de după un succes. Asta este. Sunt multe probleme la echipă. Jucătorii or să aibă surprize. Vor vedea ei. O să iau măsuri şi în cazul celor care au viaţă extra-sportivă necorespunzătoare. Nu ştiu ce să mai cred. În iarnă, nu s-a făcut o pregătire fizică bună, iar jucătorii se plâng şi ei de acest lucru. Trebuie să luptăm până la capăt să nu retrogradăm. Îmi pun speranţe însă şi în noul format de campionat, cu 16 echipe, la care s-ar putea să se revină. În aceste condiţii, n-am mai pica. Nu hotărăsc eu singur acest lucru, că nu sunt buricul pământului, hotărăsc mai mulţi“, a spus Giani Nedelcu, patronul Farului, care, exasperat de evoluţia jalnică din prima repriză a meciului cu Dunărea, a intrat în vestiar la pauză, pentru a-i trezi pe jucători din letargie. „I-am rugat frumos să bată Galaţiul, dar se vede treaba că apelul meu n-a avut ecou. Şi dacă jucau trei zile încontinuu, tot nu dădeau gol“, a mai spus Nedelcu.