Ziua Dobrogei, 139 ani
14 noiembrie 1878 - 14 noiembrie 2017
07:08 17 10 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Rovana Plumb, propunerea pentru funcţia de ministru delegat pentru Fonduri Europene este doctor în domeniul Managementul sistemelor industriale

ro

28 Jun, 2017 21:22 1045 Marime text
Rovana Plumb s-a născut la 22 iunie 1960, la București. Licențiată a Facultății Utilaje și Ingineria Produselor Chimice, Universitatea Politehnică București (1984), este doctor în domeniul Managementul sistemelor industriale (2004).
 
A efectuat cursuri de perfecționare în țară și în străinătate în domeniul managementului, protecția consumatorului și impactul asupra mediului (1987-2003).
 
Inginer stagiar (1984-1992) la I.P.C. Miraj București; director comercial al SC Miraj S.A. București (1992-1994); președinte al SC Gerovital Cosmetics București (1995-2000).
 
Secretar de stat, președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului (2001-2004).
 
Potrivit site-ului oficial www.rovanaplumb.ro, este membru al PDSR din 1994; din 2001, al PSD; membru în Consiliul Național al PDSR, din 1998, iar din 2001 în Consiliul Național al PSD; membru al Biroului Coordonator al PSD (din 2004); președinte al Organizației de Femei PSD (2005 — martie 2015); vicepreședinte al PSD (aprilie 2005-martie 2015). La 9 februarie 2016, Rovana Plumb a fost desemnată în funcția de vicepreședinte al PSD, loc rămas vacant în urma demisiei lui Andrei Dolineaschi.
 
A fost președinte interimar al PSD (24 iunie-22 iulie 2015).
 
Deputat de Vâlcea, ales pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR, în urma alegerilor parlamentare din 28 noiembrie 2004; i-a încetat mandatul în decembrie 2007, prin demisie. În urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012, a câștigat un mandat de deputat în Colegiul uninominal nr. 2 din Dâmbovița, pe listele USL, cu 67,14% din voturi. La alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016, a obținut un mandat de deputat în județul Dâmbovița din partea PSD. A fost vicepreședinte al Biroului Permanent al Camerei Deputaților (dec. 2016 — febr. 2017), potrivit www.cdep.ro
 
Membră în Parlamentul European (apr.-nov. 2007, 2009-2012), vicepreședintă a Grupului Alianței Progresiste a Socialiștilor și Democraților (2010-mai 2012); membră a "PES Women Executive Board" (din 2006), vicepreședintă a PES Women (din sept. 2012), membră a "Prosafe" (din 2003); membră a SIW ("Socialist International Women") (din 2005).
 
A fost ministru al Mediului și Pădurilor în Cabinetul Ponta I (7 mai — 21 decembrie 2012) și ministru al Mediului și Schimbărilor Climatice în Cabinetul Ponta II (21 decembrie 2012 — 5 martie 2014).
 
La 26 februarie 2014, în urma demisiilor miniștrilor liberali din Guvernul Ponta II, ministrul Mediului și Schimbărilor Climatice, Rovana Plumb a fost numită în funcția de ministru delegat interimar pentru Ape, Păduri și Piscicultură.
 
A deținut funcția de ministru al Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice în Cabinetul Ponta III și IV (5 mart. 2014-17 nov.2015).
 
La 22 februarie 2017, Rovana Plumb a fost nominalizată de premierul Sorin Grindeanu pentru funcția de ministru delegat pentru Fonduri Europene, în locul Mihaelei Virginia Toader, și a fost validată, în cadrul Comitetului Executiv Național al PSD, în aceeași zi. La 23 februarie 2017, a depus jurământul de învestitură la Palatul Cotroceni, în fața președintelui Klaus Iohannis.
 
La 14 iunie 2017, și-a înaintat demisia din funcție, alături de majoritatea membrilor Cabinetului Grindeanu. La 21 iunie 2017, Guvernul Grindeanu a fost demis prin Moțiune de cenzură.
 
Sursa: Agerpres.ro

Sursa foto: www.rovanaplumb.ro

 

Ti-a placut articolul?

Comentarii