De-ale iernii
Evenimentele iernii in Constanta
06:35 20 02 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Polițiștii de la Rutieră pot da amenzi pe baza informațiilor comunicate prin radio de operatorul radar

ro

30 Jan, 2017 19:00 520 Marime text
Astăzi, Înalta Curte de Casație și Justiție a decis că polițiștii de la Rutieră pot da amenzi pe baza informațiilor comunicate prin radio de către operatorul radar, aflat în alt loc.

„În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art.109 din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, art.180 și art.181 din Regulamentul de aplicare a OUG nr.195/2002, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.1391/2006, cu modificările și completările ulterioare, coroborate cu art.15 și art.21 din Ordonanța Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr.180/2002, cu modificările și completările ulterioare, polițistul rutier poate încheia procesul-verbal de constatare și sancționare a contravenției pe baza informațiilor comunicate prin radio de către operatorul radar, aflat în alt loc decât acela în care se află polițistul rutier”, se arată în hotărârea ÎCCJ de astăzi.
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii