06:28 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La 22 de ani, Paul Constantin Pepene, campion mondial la schi

31 Jan, 2010 08:51 1897 Marime text

paul-constantin-pepene.jpgSportivul Paul Constantin Pepene a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de urmărire 30 de kilometri din cadrul Campionatelor Mondiale de schi fond juniori, ce se desfăşoară în localitatea Hinterzarten (Germania), informează site-ul oficial al federaţiei de profil, informează Mediafax. Paul Constantin Pepene, în vârstă de 22 ani, a terminat cursa cu timpul de o oră, 24 de minute şi 45 de secunde, fiind urmat de norvegianul Ole-marius Bach (1:25.11) şi de germanul Andreas Katz (1:25.11). Cu o zi înainte, vineri, sportivul Petrică Hogiu a câştigat medalia de argint în proba de urmărire 20 de kilometri din cadrul competiţiei de la Hinterzarten. Hogiu (19 ani) a plecat al 16-lea şi a terminat cursa în 57 de minute şi 35 de secunde, fiind devansat de rusul Petr Sedov cu 41 de secunde. Pe locul trei s-a clasat sportivul norvegian Finn Haagen Krogh, la trei secunde de Hogiu.

Sursa: Mediafax