23:03 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Vom avea meci decisiv cu Gaz Metan"

26 May, 2009 02:21 827 Marime text

fotbal_farul.jpgConstănţenii speră la o decizie favorabilă de la TAS pentru a se salva de la retrogradare

După ce etapa trecută a reuşit a doua victorie a returului, FC Farul nu a obţinut decât un rezultat de egalitate în partida din deplasare, împotriva formaţiei Pandurii Târgu-Jiu, scor 0-0, contând pentru etapa a XXXII a Ligii I.

Formaţia de pe litoral a început mai bine partida şi a ratat prima ocazie de gol după numai trei minute, când lovitura de cap a lui Fatai a fost respinsă cu dificultate în corner, de Mingote. Replica gorjenilor a venit după alte zece minute mai târziu, la o lovitură liberă executată de Cardosso, reţinută însă sigur de Curcă. Cea mai mare ocazie a primei reprize s-a petrecut în minutul 30 şi a aparţinut formaţiei constănţene. Atunci, Chico a pasat foarte bine cu călcâiul pentru Voiculeţ, acesta a rămas singur cu Mingote, a şutat, dar balonul a trecut puţin pe lângă poartă. Partea a doua a jocului a fost săracă în faze de poartă, doar gazdele reuşind să-şi creeze două ocazii importante. Astfel, în minutul 60, Vasilache a prins un şut foarte bun de la marginea careului de 16 metri, balonul se îndrepta spre vinclul porţii lui Curcă, dar portarul constănţean s-a întins şi a reuşit în ultimul timp să respingă. Apoi, în minutul 86, Tremonti a şutat şi el foarte bine, dar de data aceasta mingea a lovit bara. Temperatura ridicată de la Târgu Jiu l-a determinat pe centralul Alexandru Tudor să întrerupă jocul în minutul 23 pentru o pauză de hidratare. Dejan Rusmir va lipsi la următorul joc al Farului, cel împotriva grupării Gaz Metan Mediaş, din etapa a XXXIII-a a Ligii I. Mijlocaşul constănţenilor a primit în jocul cu Pandurii al cincilea cartonaş galben, fiind astfel suspendat o etapă. Secundul Farului, Sevastian Iovănescu, a anunţat că echipa constănţeană speră într-o decizie favorabilă a TAS, graţie căreia să se salveze de la retrogradare. „Ne-am pus speranţe că vom câştiga cele trei puncte, însă a fost un scor echilibrat. Noi am jucat la rezultat, iar gazdele au fost în vacanţă", a spus după meci tehnicianul constănţean. Din păcate pentru Farul, acest punct câştigat în faţa echipei pregătite de Sorin Cârţu nu ajută prea mult echipa constănţeană. Cu două etape înainte de finalul sezonului, „rechinii" se află la opt puncte de locul 14 ocupat de Poli Iaşi. Gruparea de pe litoral speră, în cazul „Nocturna", la o decizie favorabilă din partea Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Laussane. Totul va depinde însă de rezultatele ultimelor jocuri pe care Farul le va disputa în această ediţie de campionat. „Cu punctul obţinut aici şi ce mai avem de luat de la TAS, poate scăpăm de retrogradare. Sunt mulţumit şi cu acest punct. Etapa viitoare vom avea meci decisiv cu Gaz Metan Mediaş", a spus secundul echipei Farul.