13:40 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

VCM a castigat derbyul etapei

07 Feb, 2005 00:00 795 Marime text

Campioana Deltacons, invinsa la Constanta

Superliga nationala de volei masculin a programat la sfarsitul saptamanii partidele penultimei etape a sezonului regulat. Din cauza conditiilor meteorologice, derbyul dintre VCM Constanta si campioana en-titre Deltacons Tulcea, programat initial pentru sambata dupa-amiaza, a fost amanat cu o zi, desfasurandu-se ieri dimineata, cu incepere de la ora 11.00. Considerata revelatia actualei editii de campionat, echipa constanteana s-a impus cu scorul de 3-1 la seturi, la capatul a 85 de minute de joc, extrem de disputate. Formatia tulceana a reusit sa se impuna in primul set, cu 25-23 si sansele gazdelor de a-si apropia victoria pareau compromise. Voleibalistii pregatiti de Petrica Stancu si Romeo Enescu au revenit insa si au castigat urmatoarele trei seturi (25-18, 25-18 si 25-22). Cel mai bun jucator al formatiei noastre a fost din nou Laurentiu Lica. Tehnicienii echipei alb-albastre au folosit urmatorii jucatori: Serban, Began, Harabagiu, Voinea, Dirivenco (Pavel), Mihaila, Lica. Campionii au avut o zi slaba, fiind depasiti de constanteni, care si-au dorit mai mult victoria. Gratie victoriei de ieri, VCM a acumulat 22 de puncte si se afla pe locul doi in clasament, in timp ce Deltacons ocupa pozitia a patra, cu 19 puncte. Lidera clasamentului continua sa fie Petrom Ploiesti, cu 23 de puncte, care sambata a invins cu scorul de 3-0 o alta echipa cu pretentii la titlu, Dinamo Delta Bucuresti. Marti dupa-amiaza, la Tulcea, Deltacons si VCM Constanta se vor intalni din nou pentru a rejuca partida din cadrul etapei a sasea. Dupa cum se stie, FRV a decis ca partida disputata pe 6 noiembrie la Tulcea sa se rejoace, intrucat a fost viciata de grave erori de arbitraj. In ultimul act al sezonului regulat, sambata 12 februarie, VCM Constanta va intalni in deplasare incomoda formatie Fermit Ramnicu Sarat. In acest sezon, VCM si-a propus ca obiective calificarea in semifinale, obtinerea titlului de campioana si, mai ales participarea intr-o cupa europeana.