13:05 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Teapa Intertoto

24 May, 2004 00:00 831 Marime text

FC Arges - FC Farul Constanta 1-0

Farul a avut doua oportunitati sa prinda Cupa UEFA Intertoto si le-a dat la ambele cu piciorul: daca invingea pe Ceahlaul Piatra Neamt sau daca remiza cu FC Arges. Cu moldovenii a facut egal (1-1), cu pitestenii a pierdut (0-1). Gloria Bistrita, contracandidata la acest loc, a castigat sambata la Ploiesti (scor 5-2) si a prins ea locul european. Daca in partida cu Ceahlaul constantenii au lasat impresia, cel putin in repriza a doua, ca vor sa castige jocul, la Pitesti, maniera a fost cu totul alta. Parca prea siguri pe ei ca Gloria se va incurca la Ploiesti, constantenii s-au complacut intr-un joc de o slaba factura. Au avut ocazii de a inscrie, dar le-au ratat cu seninatate. FC Arges a marcat in minutul 20 prin M. Stan, care a trecut "ca prin branza" prin apararea farista si l-a invins pe Curca cu un sut de la 16 m. Din minutul 74, Farul a jucat in inferioritate numerica, deoarece Cristocea a vazut cartonasul rosu pentru un fault dur. Celelalte rezultate ale etapei ajuta pe Farul in sensul ca nu mai are emotii in privinta retrogradarii. Altfel, un alt obiectiv era ratat de "marinari". FC Arges: D. Coman - M. Radu, Somcherechi, Marincau - M. Stan (84 G. Craciun), Kubik, Prepelita, I. Baicu - Bilasco (72 Marta), C. Tanasa, C. Nastasie (56 Ad. Ionescu). Antrenor: Ion Moldovan. FC Farul: G. Curca - I. Barbu, Schiopu, Pascovici - I. Balan, Fl. Lungu, Cristocea, R. Oprea (52 Senin), L. Florea (62 Doicaru) - L. Mihai, Gurita (72 Balasa). Antrenor: Ion Marin.