16:56 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Succese pentru halterofilii juniori

07 Jun, 2005 00:00 1128 Marime text
O numeroasa delegatie constanteana a participat in perioada 30 mai - 4 iunie la doua importante competitii de haltere, organizate la Bistrita si anume turneul de calificare pentru Campionatele Nationale de juniori II si EtapaFinala a Cupei Romaniei. O performanta deosebita a inregistrat sportiva clubului Farul, Victorina Ababei, care s-a clasat pe locul doi in concursul categoriei 63 de kilograme, dupa un parcurs foarte bun in toate cele trei probe (smuls, aruncat si total). Alti trei sportivi legitimati la CS Farul au avut clasari ceva mai modeste. Astfel, Cornel Cabuz s-a clasat al saptelea in concursul categoriei 56 de kilograme, in timp ce colegii sai Ionut Bocai (62 kg) si Alexandru Cretu (45 kg) au ocupat locurile 11 si 13. Un parcurs mult mai bun a fost cel al "faristilor" care sunt legitimati si la LPS Constanta. Mihai Bunduc (77 kg) a terminat pe locul doi, in timp ce Mariana Dumirescu ( + 69) s-a clasat a treia. De asemenea, Florentina Panait si Osman Sunai au incheiat pe locul cinci intrecerile categoriilor lor, 63, respectiv 50 de kilograme. Sportivii de la CS Farul sunt pregatiti de antrenorul Filip Ion in timp ce tinerii halterofili cu dubla legitimare sunt pregatiti de Mircea Rosu.