21:55 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sezon dezamagitor pentru CS Tomis

24 May, 2008 00:00 627 Marime text

CS Tomis incheie campionatul pe locul 7, departe de cupele europene unde a participat in ultimele trei sezoane

CS Tomis Constanta s-a impus, vineri, in fata gruparii CSM Sfantu Gheorghe, cu scorul de 32-28 (18-16), intr-un meci din etapa a XXVI-a, ultima a Ligii Nationale de Handbal feminin. Desi nu a obtinut niciun punct in cele 23 de etape disputate pana acum in Liga Nationala de Handbal feminin, CSM Sfantu Gheorghe a reusit sa puna probleme mari formatiei CS Tomis, chiar pe terenul constantencelor, in ultima etapa a actualului sezon. Desi se parea ca vor avea o misiune usoara impotriva "lanternei rosii", handbalistele pregatite de Lucian Rasnita si Ion Puscasu s-au vazut conduse chiar din debutul meciului, formatia covasneana distantandu-se la doua goluri diferenta, scor 6-4, desi se aflau in inferioritate numerica. Startul slab de partida a Tomisului s-a mentinut pana in ultimele minute ale primei parti cand formatia constanteana a preluat conducerea pentru prima data dupa inceputul partidei, scor 13-12. La finalul primei reprize, CS Tomis conducea cu un handicap de doua goluri, cu scorul de 18-16. A doua parte a meciului nu a adus nicio imbunatatire in jocul gazdelor, relaxarea de final de sezon aratandu-se prin nenumarate greseli nefortate comise de jucatoarele Tomisului. Echilibrul s-a mentinut pe tabela de scor si in debutul reprizei secunde, insa, golurile Georgetei Grigore si ale Alexandrei Iovanescu a facut ca Tomis sa se distanteze pentru prima data in acest meci la trei goluri diferenta in minutul 52, scor 28-25. La final, echipa antrenata de Lucian Rasnita si Ion Puscasu s-a impus cu scorul de 32-28 si incheie aceasta stagiune pe locul 7, in afara cupelor europene si departe de obiectivul propus la debutul sezonului, clasarea in primele cinci locuri. Cea mai buna marcatoare a constantencelor in acest meci a fost Georgeta Grigore, cu 12 goluri marcate si Alexandra Iovanescu, cu 6 reusite, in timp ce la formatia vizitatoare, Mihaela Seifer a inscris cele mai multe goluri (7) fiind urmata de Gabriela Szabo si Gabriela Baesu care au punctat de 5 ori. De remarcat a fost si evolutia noului portar, Doina Avram, care a inlocuit-o in lotul constantencelor pe Alexandra Cazacu.

Oltchim s-a impus la Baia Mare

Joi s-au disputat alte doua meciuri din aceeasi etapa, Universitatea Jolidon Cluj impunandu-se in fata echipei Otelul Galati cu scorul de 37-31, iar HCM Baia Mare a pierdut fara drept de apel pe teren propriu in fata "galacticelor" de la Oltchim cu scorul de 22-41. Partida dintre Rulmentul Brasov si HCM Hidroconcas Buzau se va disputa pe 29 mai, in timp ce restul partidelor din ultima etapa sunt programate, sambata, 24 mai. Derbiul Oltchim - Rulmentul, restanta din etapa a 25-a, se va juca pe data de 26 mai.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}