02:18 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

RCJ Farul a revenit spectaculos şi a învins Steaua

06 Sep, 2010 02:21 1361 Marime text
rcjfarul.jpgDupă victoria categorică contra celor de la Dinamo, etapa precedentă, elevii lui Mircea Paraschiv au reuşit să o bată şi pe Steaua, chiar pe terenul vicecampioanei.

Steliştii au început tare partida din Ghencea şi au reuşit două eseuri prin Ioniţă şi Dascălu, ambele transformate de Dumbravă. Acelaşi Dumbravă a marcat şi dintr-o lovitura de pedeapsă, astfel că scorul a devenit 17 - 0 pentru gazde. Abia spre sfârşitul primei reprize, Farul reuşeşte să pună presiune şi reduce din diferenţă prin eseul georgianului Iuri Natriashvili transformat de Andrei Filip. Speranţele constănţenilor renasc în debutul părţii secunde. Mijlocaşul la grămadă, Bidzina Samkharadze, înscrie după o fază de atac a aripii Alvin Tavana. Filip a fost din nou precis şi a transformat eseul, ducând scorul la 17 - 14. Steaua mai are o tresărire prin Dumbravă, care marchează dintr-o lovitură de pedeapsă singurele puncte ale bucureştenilor din această repriză. Replica constănţenilor vine imediat, Filip reducând din handicap după o lovitură de pedeapsă. Acelaşi Filip reuşeşte o serie de trei lovituri de pedeapsă transformate, aducând victoria Farului cu scorul de 29 - 20.