04:16 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Primul meci pierdut pentru CVM Tomis

18 Nov, 2005 00:00 609 Marime text
Miercuri seara, in Sala Sporturilor din Oradea, echipa CVM Tomis a pierdut primul ei meci cu o echipa romaneasca, in acest sezon. Este vorba despre mansa tur a sferturilor de finala din cadrul Cupei Romaniei la volei, impotriva celor de la Remat Zalau. Luptand impotriva oboselii acumulate in ultima vreme, dar si a arbitrajului potrivnic, elevii lui Petrica Stancu au cedat in cele din urma cu scorul de 2-3 (20-25, 19-25, 25-17, 25-22, 12-15). Meciul a fost dramatic, spectacolul fiind asigurat de catre intoarcerea de scor a constantenilor, de la 0-2 la 2-2. Din pacate, nervii lor nu au mai rezistat si in setul decisiv, voleibalistii de pe litoral pierzandu-l cu 12-15. Oricum, este o infrangere la limita, cele doua seturi castigate in deplasare cantarind enorm in economia calificarii, aceasta fiind totusi mai aproape de echipa noastra. Se pare ca si arbitrul principal al acestei intalniri a "stricat" jocul constantean, acest lucru fiind sesizat si de catre antrenorul Petrica Stancu la sfarsitul partidei. Desi meciul ar fi trebuit sa fie arbitrat initial de catre Silvian Lungu, s-a decis inlocuirea sa cu secundul Paul Culda, care a avantajat gazdele in nenumarate randuri. Iata si echipa folosita miercuri de catre tehnicianul constantean: Halchin, Gontariu, Began, M. Pavel, Voinea, Dirivenco, Tanasescu, Parpala, Miletic, D. Pavel si Oancea. CVM Tomis va disputa partida retur la Constanta, pe 23 noiembrie, dar va mai juca inainte si cu CSM Danubiu Tulcea, tot pe teren propriu.