13:06 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Prima optiune pentru finala

21 May, 2004 00:00 671 Marime text

Uztel Ploiesti - HC Municipal Constanta 26-33 (12-16)

Handbalistii de la HC Municipal Constanta au luat o optiune serioasa pentru accederea in finala Ligii Nationale, invingand miercuri dupa-amiaza pe Uztel Ploiesti cu scorul de 33-26, dupa ce la pauza au condus cu 16-12. Partida, disputata la Ploiesti, a facut parte din seria celor trei confruntari directe pe care cele doua grupari le sustin in semifinalele campionatului dupa sistemul "cel mai bun din trei jocuri". Intalnirea a fost la discretia echipei noastre. Ea a condus ostilitatile in teren inca din debutul meciului. In minutul 10, avea deja un avans de patru goluri (7-3), diferenta pe care si-a mentinut-o pana la pauza. La reluare, constantenii si-au majorat avantajul, incheind meciul la un scor ce exprima perfect realitatea din teren. Rezultatul da mari sperante echipei noastre pentru calificarea in finala, ea mai avand nevoie de o singura victorie in cele doua meciuri care se vor juca la Constanta sambata (ora 11.30) si, eventual, duminica (ora 11.00). "Am luat o optiune serioasa pentru calificarea in finala prin aceasta victorie. Vreau sa cred ca acest rezultat constientizeaza faptul ca suntem in apropiere de un rezultat deosebit pentru handbalul masculin constantean. Maniera in care am obtinut victoria de la Ploiesti intareste acest lucru. Echipa a demonstrat o daruire si un spirit de echipa iesit din comun. Iar acest lucru vine si din faptul ca, prin Consiliul de Administratie, avem create conditii de a face performanta, ceea ce ii obliga pe jucatori sa dea din ce in ce mai mult la fiecare partida", a declarat ieri Nurhan Ali, directorul executiv al HC Municipal. Uztel: Fl. Dragomir, Macri, I. Radu, G. Ghizdavescu (4), Milea, Savlovski, M. Ghizdavescu (2), Manea (2), Dimache (7), Ad. Nastase (5), Tancau (2), Steriu (1), Georgescu (3), Rosu.HC Municipal: Stanescu, M. Popescu, Saulescu, Racovitan, Stavrositu (3), Fl. Nicolae (6), Buricea (2), L. Toma (8), Giotoiu (2), Soldanescu, Tucanu (4), M. Timofte (6), Tase, Baiceanu (2).In cealalta semifinala: HC Minaur Baia Mare - Dinamo Romconstruct Bucuresti 29-32 (17-18). In meciurile de clasament pentru locurile 5-8: Armatura Univ. Agron. Cluj - Steaua Bucuresti 28-29 (17-18), Lignitul Tg. Jiu - HCM Piatra Neamt 27-26 (14-14).