00:39 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Pregătiţi pentru Cupa Davis Tecău şi Hănescu au câştigat turneul de la Acapulco

28 Feb, 2011 02:11 1600 Marime text
tecau.jpgTenismanul constănţean a bifat al doilea titlu ATP din acest an, după ce s-a impus în finala de dublu a turneului de la Acapulco (Mexic), unde l-a avut ca partener pe compatriotul său, Victor Hănescu. Primul titlu a fost cucerit la Zagreb, alături de belgianul Dick Norman.

Tecău şi Hănescu au câştigat primul turneu împreună la dublu, după ce i-au învins în ultimul act al turneului Abierto Mexicano de Tenis de la Acapulco pe brazilienii Bruno Soares şi Marcelo Melo cu scorul 6-1, 6-3, la capătul a doar 59 de minute de joc. Victoria din finală a fost cea mai categorică obţinută de cei doi români în Mexic, cedând pe parcursul acestei săptămâni un singur set în patru partide. Ca parteneri la dublu, cei doi au mai jucat o finală la Stuttgart, în 2009, fiind învinşi atunci de cehul Frantisek Cermak şi de slovacul Michal Merinak. În urma acestei performanţe, Tecău şi Hănescu vor împărţi un cec în valoare de 78.000 de dolari, fiind totodată recompensaţi şi cu 500 de puncte în clasamentul ATP la dublu. De asemenea, acest turneu a fost o bună repetiţie pentru confruntarea dificilă din Cupa Davis contra Argentinei, întâlnire programată să se desfăşoare în perioada 4 - 6 martie, la Buenos Aires.