09:18 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

O victorie ciudata

05 May, 2003 00:00 782 Marime text

Midia Navodari - Municipal Medgidia 0-1 (0-0)

Nici nu stii ce sa mai crezi dupa un asemenea meci, Midia Navodari - Municipal Medgidia, in care te-ai straduit sa nu adormi timp de 90 si ceva de minute, ai notat cu indulgenta doua ocazii de poarta (ambele ale gazdelor) si ai vazut cum oaspetii au obtinut o victorie dupa un gol marcat in al doilea minut de prelungiri. Poate daca ei inscriau mai devreme, ziceai ca a fost un aranjament. Dar, asa, iti vine greu sa crezi ca cele doua echipe au asteptat 92 de minute pentru a invinge formatia care avea nevoie cel mai mult de victorie. Sau te gandesti: bai, frate, o fi fost un meci extraordinar, cu multe ocazii de poarta, asa cum au sustinut la final cele doua tabere, iar tu si alti 300-400 de spectatori sunteti niste tampiti pe care v-a batut soarele in cap incat nu ati remarcat acest lucru. Voi sunteti vinovati ca nu ati remarcat strop de ambitie si determinare intr-o reintalnire dintre doua echipe care, in tur, s-au luat la bataie cu pumni si pietre. Asa ca tu, ziaristul, nu faci nici un comentariu, taci malc si-l lasi pe cititor sa inteleaga el ce vrea. Faci telegrafic un rezumat si te-ai scos. Iata-l:Minutul 45 - Aflat la doi metri de poarta, L. Stefan a trecut pe langa minge la o centrare buna a lui D. Petre.Minutul 59 - Voleul lui Floricica, de la marginea careului, a fost scos cu un reflex senzational de Avram.Minutul 90+2 - Bardu a scapat pe contraatac de la mijlocul terenului si a marcat cu un sut pe langa Miron.Midia: Miron - Gherbezan, Croitoru, Paraschiv, L. Stefan, Truta - Floricica (74 Ochia), D. Petre, Curumi - Roman (51 Borza), Zamfirescu. Antrenor: Ionel Melenco.Municipal: Avram - Dragoi, Fugaru, Posirca, Ad. Cristea, Florea - C. Marinescu, Chiperi (90 Mitu), G. Pitu (66 Feta) - Hampu (46 C. Ilie), Bardu. Antrenor: Dan Radulescu.La conferinta de presa de la finalul partidei Daniel Radulescu, antrenorul principal al oaspetilor, nu a putut veni deoarece se simtea rau. In locul sau a fost prezent jucatorul Ciprian Marinescu, cel care a declarat ca "a fost un meci disputat intre doua echipe care au niste orgolii, dar care nu s-au aratat in teren azi. Cred ca mai echitabil era un rezultat de egalitate. In privinta retrogradarii, noi ne-am mai linistit acum, mai ales ca Iasiul a luat punct la Alexandria". De partea cealalta, antrenorul Ionel Melenco a exclus varianta blatului: "Vreti sa spuneti ca a fost Midia blat? Veniti si aratati fazele care au fost! Veniti si vedeti atmosfera din vestiar sa-i vedeti pe baieti ce suparati sunt! Ce, acum, ca zice lumea din tribuna, gata! Uitati-va cate clase au cei care spun acest lucru. Sau poate nu erau lucizi. Noi am ratat sapte ocazii. Marinescu a dat dovada de echilibru cand a spus ca era echitabil egalul, dar daca reuseam sa marcam primii, castigam fara probleme. La faza golului au fost trei-patru greseli mari la rand. Din punct de vedere fizic, nu sunt multumit de o parte dintre jucatori. Nu poti sa fii obosit dupa 20 de minute de joc in etapa a zecea".