21:51 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Nicoleta Grasu, ultima in finala

19 Aug, 2008 00:00 598 Marime text
Nicoleta Grasu a dezamagit in finala probei de aruncare a discului, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Dupa ce, in calificarile desfasurate vineri, a fost a doua la general, cu o incercare de 62.51 metri, sportiva legitimata la CS Farul s-a clasat pe ultima pozitie in finala de ieri, cu o incercare care a masurat doar 58.63 metri. Performanta ei a fost cu peste zece metri mai slaba decat recordul personal. Titlul olimpic i-a revenit americancei Stephanie Brown, cu o aruncare de 64.74 metri, cu peste un metru mai mult fata de sportiva clasata pe locul secund - Yarelys Barrios, din Cuba. Ultimul loc pe podium a fost ocupat de ucraineanca Olena Antonova, care si-a depasit cea mai buna performanta a sezonului. Astazi, vor evolua, in cadrul concursului de atletism, Felicia Tilea-Moldovan, Monica Stoian (calificari la aruncarea sulitei) si Ionela Tarlea (preliminarii la 200 metri).

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}