18:08 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Locul cinci a fost asigurat

19 Apr, 2004 00:00 689 Marime text

VCM Midia Constanta - Steaua Electrocarbon Slatina 3-0 (25-19, 25-20, 25-16)

VCM Midia Constanta a avut nevoie sambata dimineata de doar 52 de minute pentru a invinge Steaua Electrocarbon Slatina, in finala pentru locul 5 a Superligii de volei masculin. Formatia de pe litoral, antrenata de profesorul Petrisor Stancu, s-a impus cu 3-0 la seturi (25-19, 25-20, 25-16) in fata unui adversar motivat, dar net inferior. Antrenata de Daniel Banu (antrenor la VCM Midia in 2002-2003), Steaua a venit la Constanta pentru a castiga, dar intentiile i-au fost dejucate de o formatie alb-albastra aflata in zi de gratie. Miza jocului a fost clasarea pe un loc cinci, care poate duce la o cupa europeana in cazul in care campioana nationala (Deltacons sau Petrom) se inscrie in Liga Campionilor. Primul act a fost adjudecat de gazde fara prea multe probleme, VCM castigand in 20 de minute cu 25-19. Istoria s-a repetat si in cel de-al doilea set, incheiat cu scorul 25-20, in 21 de minute. "Petele de culoare" ale oaspetilor, brazilienii Dos Santos si Da Silva, au dat de cateva ori impresia ca pot rasturna situatia, dar reusitele lor nu au fost de ajuns pentru ca Steaua sa revina in joc. Cel de-al treilea set a avut un start surprinzator, Steaua incepand in forta si dand impresia ca poate reveni. Elevii lui Banu au condus timp de minute bune, profitand de o relaxare prematura a gazdelor, dar nu au mai putut tine ritmul, cedand pe final. Oros Began, Iancu si compania au defilat pe final, impunandu-se cu 25-16 si punand punct partidei. Datorita acestei victorii, VCM Midia termina campionatul pe locul cinci si sta acum la "mana" campioanei, pentru a vedea daca va "prinde" o cupa europeana.Au evoluat echipele:VCM Midia Constanta: Oros, Began, Hogea, Gavrila, Halchin, Voinea, Iancu, Parpala, Mihaila, Lazar, Stoian, Filip.Steaua Electrocarbon Slatina: Dos Santos, Oprisor, Toma, Rosu, Vanatoru, Macovei, Da Silva, Tudose, Margarit, Oancea, Birca.