07:20 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ionela Hainagiu, de trei ori pe primul loc

30 Mar, 2004 00:00 1273 Marime text

Campionatele Nationale de karate kumite si kata

La Campionatele Nationale de karate kumite si kata pentru seniori, cadeti si minicadeti, ce au avut loc la Sfantu Gheorghe in perioada 27-28 martie, sportivii de la CS Farul Constanta (antrenor Valerian Musat) au reusit sa faca o figura frumoasa, aducand clubului medalii pretioase. Trei dintre acestea au fost de aur, doua dintre ele cucerite de Ionela Hainagiu in probele de kata senioare si kumite senioare (-50 kg). Aceasta si-a adus contributia si la al treilea "aur", impunandu-se, alaturi de sora sa Aurelia si de colega sa Judith Schweitzer, in concursul pe echipe al probei de kata senioare. Aceeasi echipa a cucerit medalia de argint in concursul de kumite. Alte medalii de argint au mai fost castigate de Aurelia Hainagiu, in proba de kata senioare, si Judith Schweitzer, in cea de kumite senioare, +60 kg. De asemenea, echipa de kata cadete, formata din Monica Peia, Irina Cazan si Andra Voicu, a urcat pe pozitia a doua a clasamentului. Ultima pozitie a podiumului de premiere a fost ocupata de Judith Schweitzer (kata senioare), Monica Peia (de doua ori, la kata cadete, si kumite cadete, +60 kg) si echipa de kata seniori (Eugen Solomon - Andrei Grigore - Andrei Filimon). Tot la intrecerea de la Sfantu Gheorghe, Andreea Voicu (CS Tomis) a cucerit medalia de argint la kata cadete. Paralel cu acest concurs s-a desfasurat si "Cupa Tinerelor Sperante" la kata, fiind premiati Alin Neamtu (categoria 10-11 ani) si Octavian Nistor (categoria 12-13 ani), ambii de la CS Tomis.