20:37 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM isi afla adversarul din sferturi

24 Feb, 2009 03:10 979 Marime text

hcm-constanta.jpgSingura formaţie dintre cele calificate, cu care constănţenii au mai jucat în cupele europene, a fost Pick Szeged, în urmă cu patru sezoane, echipa maghiară împunându-se în ambele meciuri din grupele Ligii Campionilor

După calificarea spectaculoasă, obţinută duminică, la Sala Sporturilor, când a recuperat un handicap de opt goluri, înregistrat în prima manşă, cu slovacii de la Tatran Presov, Handbal Club Municipal Constanţa îşi va află astăzi adversarul din sferturile de finală ale Cupei Cupelor.

Începând cu ora 12.00, la sediul Federaţiei Europene de Handbal din Viena se va desfăşura tragerea la sorţi pentru meciurile din sferturile de finală ale Cupei Cupelor, Cupei Challenge şi Cupei EHF. În Cupa Cupelor, alături de vicecampioana României, s-au mai calificat în sferturi formaţiile HSG Nordhorn (Germania), după 34-21 şi 38-31 cu Haukar (Islanda); HC Bosna Sarajevo (Bonia-Herţegovina): 33-23 şi 31-31 cu HC Kaustik Volgograd (Rusia); HC Metalurg Skopje (Macedonia): 27-18 şi 21-27 cu Paris Handball (Franţa); Pevafersa Valladolid (Spania): 33-27 şi 41-24 cu Steaua Bucureşti; Pick Szeged (Ungaria): 28-19 şi 29-33 cu Dunaferr (Ungaria): Kadetten Handball (Elveţia): 34-28 şi 32-31 cu Hammarby (Suedia) şi ZMC Amicitia Zurich (Elveţia): 33-32 şi 30-30 cu KIF Kolding Elite (Danemarca). Singura formaţie dintre cele calificate, cu care HCM a mai jucat în cupele europene, a fost Pick Szeged, în sezonul 2004 - 2005 al Ligii Campionilor. Atunci, echipa de pe litoral a suferit o dublă înfrângere în faza grupelor: scor 21-23, la Constanţa, şi 24-27, la Szeged. De asemenea, George Buricea doreşte ca echipa sa să egaleze cea mai mare performanţă a clubului constănţean în cupele europene (semifinală de Cupa Cupelor, în sezonul 2005 - 2006, unde a fost învinsă de CBM Valladolid). „Mă bucur că am reuşit să se ne calificăm, după ce am jucat foarte prost în Slovacia. Sper acum să ne îndeplinim obiectivul, acela de a juca în semifinale. Vom face, însă, totul pentru a ajunge şi în finală", a afirmat jucătorul HCM-ului şi al naţionalei.

Alte trei echipe continuă în Cupa Challenge

În Cupa Challenge, toate cele trei echipe româneşti prezente în competiţie s-au calificat în sferturile de finală. Astfel, Ştiinţa Municipal Bacău a trecut de PAOK Salonic (Grecia), în ciuda înfrângerii cu scorul de 29-31. Băcăuanii învinseseră în tur cu 31-28. CSU Suceava s-a calificat după o dublă victorie împotriva echipei Liberty San Bernardo (Portugalia) (34-29 şi 28-27, ambele partide s-au disputat la Suceava). Deţinătoarea Cupei Challenge, UCM Reşiţa nu a avut nicio problemă împotriva macedonenilor de la Vardar Skopje, impunându-se în ambele manşe, cu 32-26 şi 31-20. Cele trei formaţii româneşti îşi vor afla adversarii astăzi, de la ora 12.00.