04:56 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis tinuta in sah de Universitatea Resita

15 Mar, 2010 04:41 1080 Marime text

cstomis.jpgCu un nou antrenor pe bancă, Ion Crăciun, formaţia feminină CS Tomis nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 25-25, pe terenul celor de Universitatea Reşiţa, într-un meci contând pentru etapa XIX-a a Ligii Naţionale de handbal. După o primă repriză controlată de gazde, la capătul căreia conduceau cu 13-11, actul secund a fost dominat de CS Tomis. Elevele lui Ion Crăciun şi Victor Dăbuleanu au preluat iniţiativa şi au început să îşi mărească treptat avantajul până la cinci lungimi în faţa Reşiţei (scor 18-23, în minutul 48 şi 19-24, în minutul 52). În ultimele minute ale jocului, Reşiţa reintră în joc pe fondul unei căderi inexplicabile ale echipei de pe litoral şi o serie de cinci goluri consecutive readuc egalitatea pe tabelă, scor 24-24. Cu 35 de secunde înainte de ultimul fluier, Ionela Topa înscrie pentru oaspete, însă Universitatea reuşeşte să egaleze cu patru secunde înainte de final prin Mirela Toma care a închis tabela la scorul de 25-25. Cele mai bune marcatoare ale Tomisului au fost Mateescu, cu şase reuşite, Druţu şi Tâlvâc, câte cinci.