00:30 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis pregateste infruntarea cu ABU Baku

31 Jan, 2008 00:00 725 Marime text

Tehnicianul constantean, Ion Puscasu este increzator in sansele echipei sale de a se califica in sferturile de finala ale Cupei Challenge

Dupa disputarea etapei a XV-a din cadrul Ligii Nationale de handbal feminin, CS Tomis a inceput pregatirile pentru dubla cu formatia din Azerbaidjan din optimile de finala ale Cupei Challenge. Chiar daca duminica Liga Nationala de handbal feminin a programat ultimele partide din aceasta iarna, echipele urmand sa ia o pauza de aproximativ doua luni, handbalistele de la CS Tomis nu au timp de relaxare, acestea indreaptandu-si atentia catre competitiile europene, acolo unde sunt calificate in optimile de finala ale Cupei Challenge. Pauza datorata participarii echipei nationale la turneul preolimpic poate reprezenta un moment bun pentru jucatoarele antrenate de Ion Puscasu de a remonta dupa evolutiile mai putin bune pe care le-au avut in meciurile disputate in acest an, obtinand doar doua victorii in ultimele sase partide. Handbalistele constantene vor infrunta in runda a patra a competitiei europene formatia din Azerbaidjan, ABU Baku, prima mansa fiind programata la Constanta, pe data de 10 februarie, returul urmand a se juca pe 16 februarie la Baku. Tomis a trecut in turul precedent de echipa din Grecia, Elpides HC Dramas, in fata careia s-a impus clar in ambele manse, 31-18 la Constanta si 34-17 in Grecia, in timp ce adversara constantencelor a trecut de formatia Tvin Trgocentar Virovitica (Croatia). In editiile precedente, CS Tomis a avut o evolutie foarte buna in cupele europene fiind eliminata in sezonul trecut in sferturile de finala ale Cupei Challenge de conationalele de la U Jolidon Cluj. Pentru acest sezon, insa, obiectivul formatiei constantene este calificarea pana in finala competitiei. Antrenorul echipei CS Tomis, Ion Puscasu este increzator in sansele echipei sale de a trece in turul urmator mai ales ca formatia constanteana a mai jucat in ultimii ani cu adversara din optimi. "Ne cunoastem foarte bine pentru ca am mai jucat cu ele in ultima perioada. Cunoastem bine si jocul acestei echipe. Este o echipa foarte puternica cu jucatoare experimentate. Cu siguranta si ele stiu la fel de multe despre noi, insa, noi speram ca la final sa ne calificam in sferturile de finala", a declarat Puscasu. In urma cu doua sezoane, Tomis Constanta si ABU Baku s-au intalnit tot in cadrul optimilor de finala ale Challenge Cup. Ambele partide s-au disputat la Baku, castig de cauza avand Tomis care, dupa ce a pierdut primul meci, considerat pe teren propriu, cu 24-29, l-a castigat pe cel de-al doilea, cu 28-23. Ultima intalnire, incheiata la egalitate a avut loc la turneul amical de la Varna, din luna septembrie a anului trecut. In cadrul aceleasi faze ale competitiei mai evolueaza si Dunarea Braila care va intalni formatia ceha Zora Olomuc. Urmatorul meci din campionat al handbalistelor constantence este programat pe data de 3 aprilie, cand vor intalni in etapa a XVI-a, formatia U Jolidon Cluj.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}