19:53 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis, la un punct de podium

23 Feb, 2009 03:59 752 Marime text
După două înfrângeri consecutive în campionat, CS Tomis s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa grupării HCM Baia Mare, cu scorul de 30-28, la pauză 17-14, într-un meci din etapa a XVII-a a Ligii Naţionale. Debutul partidei a fost echilibrat, după primul sfert de oră tabela de marcaj indicând scorul de 4-3. Tomis s-a desprins la 10-7 în minutul 19 mărindu-şi avantajul la cinci goluri, scor 12-7. În finalul primei reprize băimărencele au redus din nou din diferenţă, scorul la pauză fiind 16-13. În minutul 35, după un gol marcat de portarul oaspetelor, HCM Baia Mare se apropie la un singur gol pe tabelă. Până la final însă Tomisul îşi păstrează un avantaj liniştitor şi învinge cu 30-28. Cu această victorie, coroborată cu eşecul Rapidului la Buzău, formaţia pregătită de Mircea Bucă şi Dumitru Muşi s-a apropiat la un singur punct de ultimul loc de pe podium, ocupat, în prezent, de Dunărea Brăila. După disputarea acestei runde, Liga Naţională de handbal feminin va intra într-o vacanţă de trei săptămâni urmând a se relua pe data de 15 martie.