21:41 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cinci titluri nationale, cucerite de Florea

17 Mar, 2009 02:52 713 Marime text
Înotătorul constănţean Răzvan Florea a încheiat ultima zi a Campionatelor Naţionale de la Piteşti cu un nou titlu naţional. Sportivul antrenat de Gina Handrea s-a impus, în cadrul probei de 400 metri mixt, cu timpul de 4 minute, 28 secunde şi 73 sutimi. Florea adaugă această performanţă celorlalte patru titluri naţionale cucerite în cele cinci zile de concurs. În plus, sportivul a mai doborât şi două recorduri naţionale, la 50 şi 100 metri spate. Sportivul legitimat la CS Farul Constanţa s-a mai impus, în zilele precedente, la probele: 50 metri spate (25.21 secunde - record naţional), 200 metri mixt (2:06.34), 100 metri spate (54.15 - record naţional) şi 200 metri spate (2:00.93). În cadrul aceleiaşi competiţii, Dragoş Agache (CS Farul) a cucerit două titluri naţionale, la probele de 50 metri bras (28.36 - record naţional) şi 100 metri bras. Sportivul, în vârstă de 25 de ani, s-a clasat doar al doilea la 200 metri bras, după Andrei Ioniţă (Steaua).