14:20 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Altay a castigat derbiul cu Midia

10 Oct, 2005 00:00 789 Marime text
Campionatul National de fotbal, Divizia B, esalon secund in care activeaza si patru formatii constantene, a programat sambata partidele etapei cu numarul opt. In aceasta runda, la Medgidia s-a disputat si un adevarat derbi al judetului, intre gazda FC Altay si Midia Navodari. La finele unui meci dominat cu autoritate, echipa pregatita de Cristian Camui s-a impus cu scorul de 3-0, acumuland trei puncte extrem de pretioase in lupta pentru indeplinirea obiectivului. De mentionat ca oaspetii au ramas in zece jucatori de camp inca din minutul 37, cand Robert Miu a fost eliminat dupa ce a primit cel de al doilea cartonas galben. Altay a reusit sa deschida scorul inaintea acestui moment, in minutul 23, prin Caju. Urmatoarele doua goluri au venit in repriza secunda, primul in minutul 58 (autor - C. Marinescu), iar ultimul in minutul 90 (autor - S. Ionescu). In urma acestui succes, Altay a acumulat zece puncte si a urcat pe locul 12, in timp ce Midia ocupa penultimul loc in clasamentul Seriei B1, cu doar sase puncte obtinute in opt meciuri. Tot sambata, o alta formatie dobrogeana, Callatis Mangalia a remizat in deplasare, 0-0 cu Dacia Unirea Braila. Desi are un nou antrenor pe banca in persoana lui Mugurel Cornateanu, Callatis nu reuseste sa iasa din criza avand doar sapte puncte. Echipa din Mangalia a reusit pana acum doar doua victorii si un egal si se afla pe pozitia a 14-a. Ultima divizionara B a judetului, Portul Constanta a suferit o infrangere categorica, 0-4 in deplasare, in fata Dunarii Galati. Golurile gazdelor au fost marcate de Stan (min. 7), Iovita (59), Barladeanu (80) si Sotrocan (90). Ca si celelalte formatii dobrogene, Portul se afla tot in a doua jumatate a clasamentului (pe locul 11), avand 11 puncte, obtinute in urma a trei victorii si doua egaluri. In acest moment, podiumul seriei este ocupat de formatiile Ceahlaul Piatra Neamt (17 p), FC Brasov (16) si Forex Brasov (13 p). Sambata viitoare, in cadrul etapei a noua Callatis, va juca acasa cu FCM Targoviste, in timp ce Midia lui Gabi Zahiu va da piept cu puternica Forex. Un meci foarte dificil are si Portul care va merge la Piatra Neamt pentru o partida contra liderului Ceahlaul. Nici misiunea celor de la FC Altay nu este una usoara, ei urmand sa joace tot "afara", impotriva Cetatii Suceava, echipa situata in prezent pe locul cinci in clasament.