07:21 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM s-a calificat in semifinalele Cupei Cupelor

06 Mar, 2006 00:00 454 Marime text

Victorie senzationala!

# Scorul final al meciului de la Constanta a fost de 35-28 (17-12), elevii lui Aihan Omer eliminand astfel puternica echipa daneza Skjern Handball * Proverbul cu socoteala "de acasa" nu este cunoscut in acea parte de lume, asa ca oaspetii s-au apucat sa socoteasca inca din primele minute ale partidei de la Sala Sporturilor golurile marcate cu dezinvoltura de HCM * Vizitatorii au avut o tresarire de orgoliu, fortand timp de zece minute si apropiindu-se la doua "lungimi" in minutul 25, cand scorul a fost de 13-11 pentru ai nostri * Aihan Omer a sesizat insa momentul mai slab al elevilor sai, modificand inspirat "partitura" de joc si castigand prima repriza cu un avantaj linistitor de cinci goluri, 17-12 * Apoi a fost, pe rand, 23-16 (min.40), 26-18 (min.45), 30-20 (min.50) si in fine 35-28 la final, un rezultat care, cumulat cu cel din tur, face 70-59, adica o eliminare cam jenanta pentru o echipa atat de galonata ca Skjern Handball * Partida a fost arbitrata, pe alocuri ezitant, de catre brigada greceasca Nicolaus Korres/Sotiris Migas, in vreme ce delegatul EHF a fost austriacul Arien Mkhitaryan

Dupa meciul de ieri dimineata de la Sala Sporturilor putem spune cu mana pe inima ca la Constanta exista o echipa cu adevarat profesionista, o echipa care (este deja dovedit cu varf si indesat) se poate lupta de la egal la egal cu orice formatie din Europa, indiferent de nume. Caci ce poti sa pretinzi mai mult, atunci cand reusesti sa invingi fara nici un fel de probleme atat in deplasare cat si pe teren propriu, o grupare ce nu prea a cunoscut gustul infrangerii in Europa, in ultimii ani. Cei de la Skjern, cu doza de infumurare specifica nordicilor, au crezut pana la meciul de la Constanta ca infrangerea din Danemarca a fost o exceptie, un accident nefericit, si ca in retur diferenta de patru goluri va putea fi remontata "fluierand". Proverbul cu socoteala "de acasa" nu este cunoscut in acea parte de lume, asa ca Skjern s-a apucat sa socoteasca inca din primele minute ale partidei de la Sala Sporturilor golurile marcate cu dezinvoltura de constanteni. Si diferenta se marea din ce in ce mai mult, in vreme ce danezii inca visau la "accidentul nefericit" de la ei de acasa. Pana sa se trezeasca din reverie, era deja minutul 16, iar HCM conducea cu 10-5, distanta dintre cele doua combatante crescand la noua goluri. A fost momentul in care oaspetii au avut o tresarire de orgoliu, fortand timp de zece minute si apropiindu-se la doua "lungimi" in minutul 25, cand scorul a fost de 13-11 pentru HCM. Aihan Omer a sesizat insa momentul mai slab al elevilor sai, modificand inspirat "partitura" de joc si castigand prima repriza cu un avantaj linistitor de cinci goluri, 17-12. Partea a doua a intalnirii a adus in teren o echipa daneza la fel de "adormita" (probabil si din cauza atmosferei fantastice) care a primit rapid cateva goluri, diferenta de pe tabela de marcaj fiind in minutul 33 de opt reusite, 21-13 pentru ai nostri. Fiind demoralizati si de interventiile exceptionale ale portarului Ionut Rudi Stanescu (care a avut 13 reflexe reusite de-a lungul partidei), oaspetii nu au mai putut reveni in joc, spre disperarea orgoliosului antrenor islandez Aron Kristjansson, avertizat in mai multe randuri de arbitrul grec Nicolaus Korres. Si a fost, pe rand, 23-16 (min.40), 26-18 (min.45), 30-20 (min.50, de altfel cea mai mare diferenta dintre cele doua echipe) si in fine 35-28 la final, un rezultat care, cumulat cu cel din tur, face 70-59, adica o eliminare cam jenanta pentru o echipa atat de galonata ca Skjern Handball. Si daca nici acum danezilor nu le venea sa creada, atmosfera exploziva, hora de bucurie a constantenilor, si 2200 de suflete scandandu-le numele, au avut darul de a-i aduce cu picioarele pe pamant si de a-i face sa se recunoasca invinsi. HCM era in semifinalele Cupei Cupelor, obtinand cea mai mare performanta europeana din istoria clubului. Principalii marcatori ai HCM-ului au fost de aceasta data Marius Stavro... Stavrositu si sarbul Milutin Dragicevic, primul dintre ei remarcandu-se cu siguranta cu care a transformat toate loviturile de la 7 metri de care echipa sa a beneficiat. La aceasta performanta deosebita au mai contribuit cu tot ce au avut mai bun portarii Ionut Stanescu si Mihai Popescu, si jucatorii Ionut Saulescu, Florin Nicolae, Sandu Iacob (cate patru goluri), Alexandar Adzic, Miodrag Kazic (cate trei), Bojan Butulija, Mihai Timofte, Laurentiu Toma (cate unul), George Buricea si Paul Giotoiu (care a fost folosit doar cateva minute, insa nu s-a "miscat" rau deloc). Nu trebuie sa ii uitam desigur pe Aihan Omer, Eden Hairi si Gheorghe Dragan, antrenorii echipei, cei care sunt "artizanii" din umbra ai acestei calificari. Ii lasam cu fair-play la urma pe adversari, desi s-a dovedit atat in timpul meciului cat si la conferinta de dupa, ca acest termen le este oarecum strain, nervii si frustrarea fiind mai puternice decat acceptarea unei infrangeri, pana la urma la un simplu sport. Asadar Skjern Handball - antrenori Aron Kristjansson si Anders Dahl - Nielsen, jucatori - Tim Legaard Winkler, Johansson Thorbjorn (portari), Lars Madsen (principalul marcator, cu sase goluri), Kaupo Palmar, Jeppe Hansen, Vignir Svavarsson (cate patru), Kim Jorgensen, Holm Aagard (cate trei), Henrik Bjerg, Baltzer Hansen, Jesper Jensen si Denis Mathiasen (cate unul). Partida a fost arbitrata, pe alocuri ezitant, de catre brigada greceasca Nicolaus Korres/Sotiris Migas, in vreme ce delegatul EHF a fost austriacul Arien Mkhitaryan.