00:49 20 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gimnasta Bianca Matei, aur la Campionatul Naţional de Juniori (galerie foto)

23 May, 2011 00:29 4151 Marime text

cap_3.jpgBianca Matei a reprezentat cu succes Clubul Sportiv Şcolar nr. 1 la Campionatul Naţional pe Echipe şi Individual Juniori IV, de unde s-a întors cu medalia de aur

Tânăra speranţă de la Clubul Sportiv Şcolar nr. 1 din municipiul Constanţa, Bianca Matei, s-a întors cu aur de la Campionatului Naţional pe Echipe şi Individual Juniori IV, care s-a desfăşurat în perioada 19 - 21 mai la Buzău. „Clubul Sportiv Şcolar nr. 1 a fost reprezentat de Bianca Matei, nivelul I, şi de Ştefania Trofin, nivelul II. Bianca a obţinut medalia de aur la sol şi locul VI la individual compus feminin. Ştefania a luat locul VIII la sărituri. Fetele au avut concurente bine pregătite, iar concurenţa a fost dură", ne-a povestit Mădălina Hârbu, antrenoarea sportivelor. Cele două gimnaste au fost însoţite la Buzău de antrenorii Mădălina Hârbu şi Cătălin Meran. Pentru că orice sport necesită eforturi financiare din partea părinţilor, antrenorii au început a căuta sponsori. În acest scop, a fost înfiinţată şi o asociaţie a părinţilor, care încearcă să găsească persoane şi societăţi care doresc şi pot să sprijine financiar tinerele speranţe ale gimnasticii constănţene, oameni cu suflet mare, care înţeleg ce eforturi depun aceste micuţe pentru a face performanţă şi câte sacrificii presupune această disciplină sportivă. „Ne-a prinde bine un sponsor, pentru că unii părinţii depun eforturi uriaşe pentru a-şi susţine financiar copii, care vor să facă sport de performanţă. Ţin să le mulţumesc pentru înţelegerea de care dau dovadă învăţătorilor celor două sportive, Bianca şi Ştefania. Este vorba despre Dan Drăgulescu de la Liceul cu Program Sportiv, unde învaţă Bianca, şi despre Ioana Nijloveanu, de la Liceul Teoretic Lucian Blaga, unde învaţă Ştefania", a mai spus Mădălina Hârbu, care antrenează 22 de tinere sportive. Campionatul nu este singurul concurs la care au participat micuţele gimnaste Bianca Matei şi Ştefania Trofin. P1010794.jpgCele două fetiţe de la Clubul Sportiv Şcolar nr. 1 s-au clasat pe locurile I şi II la Campionatul Judeţean de Gimnastică pentru Copii, care a avut loc în data de 13 mai. Bianca s-a clasat pe locul I la individual compus, iar Ştefania pe locul II, la aceeaşi probă. În perioada 15 - 17 aprilie, sportivele de la CSS1 au participat la Campionatul Cluburilor Sportive Şcolare, care a avut loc la Buzău, de unde s-au întors cu 15 medalii. La acest concurs, la Juniori IV, nivel I, Bianca Matei a obţinut medalia de bronz la sol, iar colega sa, Ştefania Trofin, care a concurat la Juniori IV, nivelul II, s-a întors acasă cu patru medalii: argint la bârnă şi trei medalii de bronz la individual compus, paralele şi sol. În perioada 16 - 18 iunie, la Deva, va avea loc Campionatul Naţional de Juniori III, II şi I, unde vor merge opt gimnaste de la CSS1. Sportivele de la CSS1 sunt antrenate de Mirela Szemerjai, Mădălina Hârbu, Sorin Bechir, Petruţa Muşat, Cătălin Meran şi de coregrafa Filis Şerif.