01:29 14 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constănţeanca a trecut de Annika Beck Simona Halep o întâlneşte pe Natalia Vikhlyantseva în turul doi la Shenzhen

05 Jan, 2015 08:52 2255 Marime text
Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep a debutat cu victorie în 2015, învingând-o, astăzi, pe germanca Annika Beck în primul tur al turneului de la Shenzhen (China).

Aflată pe locul 3 în clasamentul mondial, sportiva constănţeană este principala favorită a întrecerii, în vreme ce tenismena din Germania ocupă locul 53 în ierarhia WTA. Scorul pe seturi a devenit apoi 1-1, după ce Simona Halep a câştigat tot cu 6-4 parţialul secund. Finalmente, meciul i-a revenit Simonei, care a câştigat setul decisiv cu 6-3. Partida a durat o oră şi 54 de minute.

În turul doi, Simona Halep o va întâlni pe Natalia Vikhlyantseva, din Rusia. Beneficiară a unui wild-card, aceasta a învins-o în primul meci pe Anna-Lena Friedsam (Germania), scor 2-6, 6-3, 6-3.