02:33 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jocurile Europene Baku 2015 România, medalie de argint, în concursul de gimnastică aerobică

21 Jun, 2015 10:27 1995 Marime text
România a cucerit medalia de argint în proba de grup, astăzi, în concursul de gimnastică aerobică din cadrul Jocurilor Europene de la Baku, după ce a fost devansată de Ungaria în clasamentul final.
Echipa României, formată din gimnaştii Lavinia Panaete, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Gabriel Bocşer şi Lucian Săvulescu a încheiat cu un total de 21,094 puncte, cu care a cucerit medalia de argint. Pe podium au mai urcat echipele din Ungaria (medalie de aur, 21,144) şi Spania (bronz, 20,933). În calificări, echipa tricoloră a obţinut tot un punctaj de 21,094 puncte.
Tot astăzi, gimnaştii Lavinia Panaete şi Dacian Barna s-au clasat pe locul 6 în proba perechi mixte.
România a mai cucerit trei medalii la gimnastică, dar la disciplina artistică, ieri, prin Andreea Iridon (bronz la paralele şi argint la bârnă), respectiv Marius Berbecar (bronz la paralele).