16:51 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Monica Niculescu a învins-o pe Kvitova!

06 Feb, 2016 18:22 1614 Marime text

Monica Niculescu a învins-o pe Petra Kvitova cu 6-3, 6-4, astăzi, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Monica a restabilit astfel egalitatea, 1-1, între echipele de tenis ale României și Cehiei, în primul tur al Grupei Mondiale a Fed Cup.

Kvitova, care câștigase singurul meci direct cu Niculescu, în 2013, în primul tur la Eastbourne (pe iarbă), cu 6-4, 6-1, și-a făcut serviciul la debutul în meci, dar apoi Monica a jucat fără complexe, a restabilit egalitatea și apoi a făcut primul break (2-1). Românca de 28 de ani și-a câștigat serviciul la zero (3-1), iar apoi a avut șapte șanse de 4-1 într-un ghem care a durat peste 13 minute și pe care cehoaica a reușit să și-l adjudece la mare luptă (3-2).

Niculescu a salvat apoi două mingi de break, a făcut 4-2, iar apoi a reușit un nou break, 5-2. Monica a ratat două mingi de set și și-a pierdut serviciul, Petra Kvitova apropiindu-se la 5-3, însă jucătoarea noastră a reușit să încheie setul în 58 de minute, cu un break (6-2).

Deși Kvitova a început setul al doilea cu un break, meciul a fost în continuare echilibrat, Niculescu reușind să își recupereze break-ul și să fie mereu la conducere, 2-1, 3-2, 4-3, 5-4. În al zecelea ghem, Niculescu a forțat și a reușit să obțină punctele care i-au adus o victorie de răsunet, potrivit agerpres.ro.