21:57 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FINAL FC Farul - Săgeata Năvodari 3-1. „Marinarii” s-au salvat de la retrogradare

05 Jun, 2013 17:38 1787 Marime text
FC Farul și Săgeata Năvodari se întâlnesc astăzi, de la ora 18.00, pe stadionul „Farul” din Constanța, în ultimul meci din Liga a 2-a, sezonul 2012/2013. FC Farul are nevoie de victorie pentru a evita retrogradarea, în vreme ce oaspeții, deja promovați în Liga 1, nu au niciun obiectiv în acest meci. De altfel, Săgeata s-a prezentat cu multe rezerve și juniori, mulți dintre titulari intrând deja în vacanță (Zaharia, Fl. Popa, Vezan, Ologu, V. Apostol, Tigoianu), iar la doi dintre ei li s-a încheiat contractul (Diaby, Anițoiu).

Formația de start a Farului este: Vl. Neagu - Băjan, Buzea, Bumbac, Nițescu - Sg. Popescu, Săceanu - Fuchs, Ghenciu, Călințaru - S. Chițu (cpt.). Rezerve: R. Dragnea - Ivanovici, I. Popescu, Igiroșanu, Coteanu, B. Nicola, Bădașcă.

Săgeata începe meciul cu: Gordin - Bold, Sg. Bar, Nazâru, Filip - Dogaru, Coconașu, Bangheorghe, Cazan - Pantelie, V. Șicu (cpt.). Rezerve: Viciu - Pletea, Taifas, Comșa.

Arbitri: Mihai Amorăriței (Câmpina) - Liviu Ciubotariu (Galați), Florin Vișan (Galați); rezervă, Dorin Burloiu (Galați); observatori: Ionel Popa (Pașcani), Marian Bucurescu (București).

UPDATE: A început meciul. În secunda 38, ocazie pentru FC Farul: Sg. Popescu a expediat un șut din afara careului, mingea s-a dus puțin alături.

UPDATE: Primul șut pe poartă al Farului: a tras Călințaru, a reținut Gordin. Farul se află la conducerea partidei.

UPDATE: Minutul 12 - Gordin respinge în corner șutul lui Călințaru.

UPDATE: 1-0 pentru FC Farul, în minutul 14 - șut al lui Călințaru, din careu, la colțul lung.

UPDATE: ocazie Săgeata - în minutul 17, Coconașu trage peste poartă dela marginea careului.

UPDATE: Buzea cere 11 m la presupus un henț în careu, arbitrul nu acordă nimic (minutul 21).

UPDATE: Bangheorghe, de la Săgeata, primește cartonaș galben, pentru un fault la Buzea (minutul 28).

UPDATE: 2-0 pentru Farul, a marcat Sorin Chițu (minutul 30). Căpitanul Farului a primit o pasă de la Sg. Popescu, l-a driblat pe portar și a trimis mingea în poarta goală.

UPDATE: Minutul 41 - După o pasă a lui Filip, Pantelie intră în careu, este în poziție periculoasă, dar trage în piciorul unui fundaș al Farului. La cealaltă poartă, ratează o situație mare și Băjan.

UPDATE: S-a încheiat prima repriză. 2-0 pentru Farul. În prima parte, galeria Farului a scandat împotriva lui Gică Hagi, a lui Paul Peniu și a Viitorului.

UPDATE: A început repriza a doua. La pauză, la Farul s-a produs o schimbare: a ieșit Ghenciu, a intrat Igiroșanu.

UPDATE: Minutul 49 - 3-0 pentru FC Farul: după o lovitură liberă executată de Călințaru, Buzea a șutat din careu.

UPDATE: Minutul 53 - Pantelie primește cartonașul galben pentru simularea unui fault în careu.

UPDATE: Minutul 65 - A doua schimbare la FC Farul - a intrat Petre Ivanovici, a ieșit Fuchs.

UPDATE: Minutul 71 - Șicu a tras de la distanță pe lângă poartă.

UPDATE: Minutul 73 - Ultima schimbare la FC Farul - a ieșit Călințaru, a intrat Coteanu.

UPDATE: Minutul 75, 3-1: Pantelie a redus din diferență din apropierea porții.

UPDATE: Minutul 78 - Prima schimbare la Săgeata: a ieșit Filip, a intrat Taifas.

UPDATE: Minutul 88 - la Săgeata au intrat și Comșa și Pletea, au ieșit Bangheorghe și Dogaru.

UPDATE: Minutul 90 - Ocazie Farul - Coteanu a ratat singur cu portarul din careu. Arbitrul de rezervă a arătat trei minute de prelungire.

UPDATE: S-a terminat meciul. Farul a câștigat cu 3-1. În urma acestei victorii, „marinarii” s-au salvat de la retrogradare, indiferent de rezultatul meciului Sportul Studențesc - Rapid CFR Suceava.