Combinat de reciclare a uleiurilor uzate, în comuna Saligny
Combinat de reciclare a uleiurilor uzate, în comuna Saligny
							
							 08 Jul, 2011 00:00 
							
														
							
								ZIUA de Constanta
								 
				                    4034
							
							
								
								
								Marime text
				                   
				                   
				                
							
							 4034
							
							
								
								
								Marime text
							
							
						
						
						 4034
							
							
								
								
								Marime text
				                   
				                   
				                
							
							 4034
							
							
								
								
								Marime text
							
							
						 
							 În comuna Saligny, se va construi un combinat de reprelucrare a uleiurilor uzate.
În comuna Saligny, se va construi un combinat de reprelucrare a uleiurilor uzate.În ultima şedinţă a Consiliului Local Saligny, a fost aprobat proiectul de hotărâre privind concesionarea terenului pe care se va construi acest combinat. Potrivit primarului comunei Saligny, Gabriel Tătulescu, fabrica de reciclare a uleiului uzat va fi amplasată în zona industrială din localitatea Ştefan cel Mare.
O prioritate pentru administraţia locală a comunei Saligny o reprezintă şi finalizarea grădiniţei noi, începută de către Ministerul Educaţiei şi continuată cu fonduri de la bugetul local. În momentul de faţă, se derulează lucrările de acoperire a unităţii de învăţământ, se lucrează la izolaţie şi la finisaje. Primarul Tătulescu a precizat că intenţionează ca grădiniţa să fie gata până la 15 septembrie, astfel încât preşcolarii să-şi desfăşoare activitatea într-un spaţiu nou şi modern. Valoarea totală a lucrărilor de construire a grădiniţei se ridică la aproximativ 11,5 miliarde de lei vechi.
O problemă pentru comunitatea locală din Saligny o reprezintă debitul slab al apei care alimentează gospodăriile. Edilul comunei a făcut apel către locuitorii comunei să înţeleagă că reţeaua de alimentare cu apă a localităţii a fost creată pentru consumul casnic. "Din păcate, mulţi nu înţeleg acest lucru şi folosesc apa pentru irigat. De aceea, am ajuns în situaţia de a alimenta localitatea cu apă după un program contorizat. Apa pe care o avem la dispoziţie pentru consumul casnic este adusă de la o adâncime foarte mare, pentru că localitatea se află pe o stâncă. Vrem ca, printr-un program raţional, să asigurăm consumul de apă necesar pentru spălat şi pentru utilităţi", a subliniat primarul comunei, Gabriel Tătulescu.
O investiţie importantă pentru comunitatea locală din Saligny este şi reabilitarea căminului cultural. Lucrările sunt finanţate prin intermediul Consiliului Judeţean, valoarea investiţiei fiind de aproximativ opt miliarde de lei vechi.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
								Comentarii
							
							 Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
					Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
					

 
															 
														 
												 
												 
												 
												 
												 
						 
						 
						 
						 
						 
						 
						 
						 
						 
						 
						 
						 
					