17:29 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie pentru Simona Halep în partida cu Gabriela Ruse de la Melbourne. Pe cine va întâlni în următorul meci

06 Jan, 2022 08:48 1831 Marime text
Tenismena din Constanța, Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani după ce a învins-o pe Gabriela Ruse în optimile de finală ale turneului

Simona Halep (30 ani, 20 WTA), a doua favorită a turneului, a obţinut victoria după 61 de minuteîn două seturi, scor cu 6-2, 6-1

Aceasta este a doua confruntare dintre cele două sportive din România, prima fiind anul trecut, la Transylvania Open, când s-a impus tot Halep cu 6-1, 6-2 în primul tur.

Simona Halep și Gabriela Ruse au jucat împreună și la dublu la Melbourne, dar au pierdut din primul tur în faţa cuplului Bernarda Pera/Katerina Siniakova

În sferturile de finală ale turneului Simona Halep o va întâlni pe elveţianca Viktorija Golubic, care a trecut de Lesley Pattinama Kerkhove (Olanda) cu 6-3, 6-0.

Sursa foto: Facebook/Simona Halep